To, co w klasyce najlepsze

Festiwal Muzyki Polskiej rozpocznie się już w piątek fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W najbliższy piątek w Krakowie rozpocznie się 15. Festiwal Muzyki Polskiej, który potrwa do 20 lipca.

15. edycję wydarzenia zainauguruje koncert w Kościele św. Katarzyny, podczas którego zabrzmią kompozycje Moniuszki, Elsnera i Kurpińskiego.

– Ideą festiwalu jest zapraszanie zagranicznych wykonawców z polskim programem po to, aby później mogli ten polski program w świecie promować. W swoich ojczystych stronach, jak i innych salach koncertowych czy filharmoniach – mówi Paweł Orski, dyrektor Festiwalu Muzyki Polskiej.

Pod znakiem twórczości Moniuszki

Ze względu na przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, tegoroczną edycję zdominowała właśnie twórczość kompozytora.

– Na co dzień jego twórczość jest sprowadzana do kilku utworów, zupełnie niepotrzebnie. Moniuszko zasługuje, aby tą jego twórczością się chwalić – podkreśla Orski.

A chwalić się Moniuszką festiwal będzie podczas wspomnianej już inauguracji festiwalu w Kościele św. Katarzyny, podczas wieczoru ballad i wielkiego finału z koncertowym wykonaniem opery „Halka” we włoskiej wersji językowej, z udziałem artystów z Japonii, Białorusi, Rosji, Francji, Belgii, Ukrainy i Polski.

Poznaj Kraków

Dzięki koncertom mieszkańcy na nowo odkryją różne miejsca w naszym mieście, a turyści będą mieli okazję zobaczyć te mniej znane, które zazwyczaj nie widnieją na pocztówkach.

– Bo nasz festiwal promuje nie tylko muzykę, ale też różne miejsca w naszym mieście. Chcemy, aby turyści przyjeżdżający do Krakowa nie skupiali się wyłącznie na tych sztandarowych miejscach, ale zobaczyli też coś, co w połączeniu z muzyką zapisze się trwale w ich pamięci –zaznacza Orski.

Koncerty będą się odbywać w takich miejscach jak Kościół św. Katarzyny, Teatr Słowackiego, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i w Nowohuckim Centrum Kultury czy Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

W tych niezwykłych miejscach wystąpią m.in. pianistka Cathy Krier, fortepianista Konstantin Scherbakov, skrzypaczka Miranda Liu czy sopranistka Elżbieta Szmytka.

Oprócz Moniuszki, festiwalowy program wypełnią kompozycje Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego, Czajkowskiego, Chopina, Rachmaninowa czy Paderewskiego.

Bilety na wydarzenia można zakupić na stronie www.goout.net, www.ewejsciowki.pl czy w punktach InfoKraków w Sukiennicach i przy placu Wszystkich Świętych.

Festiwal Muzyki Polskiej organizuje Stowarzyszenie Muzyki Polskiej i miasto.

 

comments powered by Disqus