To nie koniec igrzysk w Krakowie? Majchrowski: „Zakopane chce przejąć wiodącą rolę”

Na antenie radia TOK.FM w rozmowie z Janiną Paradowską prezydent Jacek Majchrowski stwierdził, że sprawa igrzysk nie została ostatecznie zamknięta. – Jutro mam spotkanie z przewodniczącymi polskiego i słowackiego komitetu olimpijskiego. Zakopane chce przejąć wiodącą rolę w tej sprawie – stwierdził prezydent Krakowa.

W Zakopanem decyzji nie ma

Na razie samo Zakopane za dużo na ten temat nie wie. Asystent burmistrza Agnieszka Adamczyk stwierdziła, że wszystko leży po stronie Krakowa. Również to, czy dojdzie w ogóle do spotkania z Januszem Majchrem. – Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Wczoraj burmistrz Janusz Majcher wziął udział w spotkaniu komitetu konkursowego, który zebrał się w trybie nagłym w wyniku decyzji podjętej przez obywateli miasta Krakowa w referendum. Nie mam żadnych informacji po wczorajszym spotkaniu. Jak pan burmistrz pojawi się w Zakopanem, to bardzo chętnie opowie, jakie decyzje zostały podjęte, a także omówi sprawę procedur w wypadku ewentualnej rezygnacji z kandydowania Krakowa. W proces aplikacyjny zgodnie z ustaleniami komitetu zainwestowaliśmy 300 tysięcy złotych. Zapłaciliśmy z tego 180 tysięcy jako składkę członkowską – tłumaczy Mariusz Koperski, zastępca burmistrza Zakopanego.

Województwo wypisuje się z interesu

Chcieć nie znaczy móc. Wsparcia projektu odmówi na pewno województwo małopolskie. – Pan prezydent zaskoczył wszystkich swoją wypowiedzią, ale skoro to powiedział, to mam nadzieję, że wie o czym mówi, bo tutaj wchodzą w grę gwarancje rządowe i oczywiście prawo – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl wicemarszałek województwa Jacek Krupa.

– Stoimy na stanowisku, że trzeba doprowadzić proces rozwiązania stowarzyszenia Komitet Konkursowy Kraków 2022 i w poniedziałek będzie głosowanie w tej sprawie. Nie ukrywam, że chciałbym, aby było pozytywne. Nie szukamy alternatywy i jako województwo definitywnie się wycofujemy. Trudno oczekiwać wsparcia od nas po takiej decyzji krakowian – stwierdził Krupa.

Sam Polski Komitet Olimpijski na razie nie wiedział jak się zachować w tej sytuacji i odesłał nas do komitetu konkursowego. Jednak przedstawiciele KKK 2022 również nie byli w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy w ogóle taka możliwość prawna istnieje. Dyrektor biura komitetu stwierdził, że nie słyszał wypowiedzi prezydenta.

Tomasz Leśniak, lider inicjatywy Kraków Przeciwko Igrzyskom stwierdził dziś, że według jego wiedzy, MKOl nie dopuszcza takiej możliwości, by zmieniać miasto-gospodarza na tym etapie.

Chodzi o brak odszkodowania?

Wszystko wskazuje jednak na to, że ewentualne przejęcie przez Zakopane roli miasta-aplikanta do lipca ma uchronić stowarzyszenie (czyli kilka gmin, w tym Zakopane i Kraków) przed wypłatą odszkodowania szwajcarskiej firmie. – Analizujemy wiele scenariuszy, jak wyjść z tego pata organizacyjnego – przyznaje Szymon Zatorski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Zakopane. – Wszystkie możliwości są oceniane prawnie i nie ukrywamy, że są to skomplikowane analizy. Na razie jest za wcześnie, by cokolwiek stwierdzać z pełną stanowczością – mówi Zatorski.