Torowiska w fatalnym stanie. ZIKiT: do remontu [ZDJĘCIA]

Nawet jak nie będę mieć pieniędzy z Brukseli, to i tak wyremontuję torowiska – zapewnia nas dyrektor ZIKiT. Pierwsza przebudowa ma rozpocząć się w kwietniu. Torowiska wokół Plant mają być zmodernizowane do końca bieżącego roku.

Przed kilkoma miesiącami Jerzy Marcinko, dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, mówił, że torowiska w niektórych rejonach Krakowa są w fatalnym stanie. Szef miejskiej jednostki wymieniał wtedy w pierwszej kolejności kilka odcinków do natychmiastowego generalnego remontu. Na liście dyrektora ZIKiT znalazły się szyny na ul. Na Zjeździe oraz wokół Plant.

Remont w kwietniu

Okazuje się, że urzędnik wywiąże się z deklaracji i rozpoczną się modernizacje torowisk. – Nie rzucam słów na wiatr i, zgodnie z obietnicą, jaką panu złożyłem, dojdzie w tym roku do remontu infrastruktury szynowej – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jerzy Marcinko, dyrektor ZIKiT.

W pierwszej kolejności robotnicy pojawią się w okolicach Placu Bohaterów Getta. – Do końca tego miesiąca rozpiszę przetarg na wykonawcę przebudowy torowiska Na Zjeździe – zdradza nam szef miejskiej jednostki. Dyrektor zapewnia, że pierwszy sprzęt wjedzie na plac budowy przed Świętami Wielkanocnymi. – Zakończymy modernizację przed wakacjami. Mamy na uwadze turystów, którzy zwiedzają Plac Bohaterów Getta – dodaje Marcinko.

Tramwaje, które kursują przez ul. Na Zjeździe, będą w czasie remontu skierowane na trasy objazdowe. Pojazdy linii prowadzących na Kurdwanów oraz Bieżanów pojadą przez Koronę.

Czekają na pieniądze

Drugi i najpilniejszy remont torowiska wokół Plant będzie rozpoczęty prawdopodobnie po wakacjach. Jednak szef ZIKiT nie chce podać konkretnego terminu. Przyczyną jest brak pieniędzy na inwestycję. – Liczymy na dofinansowanie z Unii Europejskiej – tłumaczy Jerzy Marcinko.

Dyrektor urzędu od kilku miesięcy stara się o pieniądze w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. – Jestem tam częstym gościem. Mam zapewnienia ustne co do pieniędzy, ale wolę mieć wszystko na papierze – wyjaśnia szef ZIKiT.


Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Kraków dostanie pieniądze potrzebne na remont torowisk. Wicepremier Elżbieta Bieńkowska ma zamiar odebrać część pieniędzy PKP Polskie Linie Kolejowe. – Nie jestem uprawniony, żeby potwierdzić te informacje – mówi Marcinko. Oficjalna decyzja ma być znana pod koniec marca.
comments powered by Disqus