Tramwaj na Górkę Narodową. Czy uwagi mieszkańców opóźnią wydanie decyzji?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy wciąż zakładają, że kluczowa decyzja potrzebna do rozpoczęcia budowy linii tramwajowej na Górkę Narodową zostanie wydana w najbliższym czasie i jeszcze w wakacje rozpoczną się pierwsze prace.

Do 15 czerwca mieszkańcy mogli składać uwagi w postępowaniu o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Urzędnicy obawiali się tego momentu, ponieważ stron (osób lub podmiotów) w postępowaniu jest około sześciu tysięcy. Każda z nich musiała otrzymać pocztą zawiadomienie i każda mogła złożyć swoje uwagi. Wystarczyłoby, aby co dziesiąta postanowiła zakwestionować jakiś element planowanej inwestycji, a postępowanie mogłoby się znów odsunąć w czasie.

Według informacji podawanych przez urząd miasta i Zarząd Inwestycji Miejskich ten scenariusz się nie spełni. Uwag spłynęło stosunkowo niewiele, bo 24 (to dane z minionego czwartku, ostateczna liczba mogła jeszcze nieznacznie wzrosnąć). Jak podkreśla Kamil Popiela z biura prasowego urzędu miasta, nie ma wśród nich takich, które mogłyby mieć wpływ na wstrzymanie procedury. – Złożone uwagi i zastrzeżenia dotyczą określonych lokalizacji, w których składającym uwagi nie odpowiadają czy to przebieg inwestycji, czy to konkretne rozwiązania projektowe – mówi.

Teraz uwagi są analizowane przez wydział architektury, a urzędnicy we współpracy z wykonawcą przygotowują odpowiedzi. Równolegle przygotowywana jest sama decyzja. – Postępowanie jest na końcowym etapie. Na dzień dzisiejszy nie przewiduje się opóźnień – informuje przedstawiciel UMK.

Pierwsza łopata?

Zarząd Inwestycji Miejskich z rozpoczęciem zapowiadanych od dawna prac musi poczekać na wydanie decyzji ZRID z rygorem natychmiastowej wykonalności. – Nadal liczymy, że roboty powinny zacząć się w wakacje – mówi nam Jan Machowski z ZIM.

Od momentu wydania decyzji rozpocznie się 26-miesięczny okres, w którym wykonawca powinien przeprowadzić prace.

Termin kontraktowy na realizację całego zadania to dwa lata i dwa miesiące od wydania decyzji ZRID z rygorem. – Wykonawca przygotowuje projekt tymczasowej organizacji ruchu na czas prac. Na razie uzgadniany jest schemat na czas tzw. etapu „0”, który potrwa około sześciu miesięcy. Prowadzone będą wtedy prace przygotowawcze terenu i przekładki instalacji – zapowiada Machowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus