Tramwaj Solarisa jest już w Krakowie

fot. Michał Wojtaszek

Krakowskie MPK będzie testować nowy, 32-metrowy pojazd. Na tory wkrótce wyjedzie tramwaj firmy Solaris.

We wtorek po godzinie 22.00 dotarł z Poznania tramwaj Solaris Tramino. Miejscem stacjonowania została zajezdnia w Podgórzu. Pojazd przez trzy miesiące będzie testowany przez miejskiego przewoźnika. – Oficjalna prezentacja planowana jest na 23 lutego. Teraz trwają zapewne prace przystosowujące egzemplarz do krakowskich wymagań, np. poprzez instalację kasowników – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Mateusz Figaszewski, rzecznik prasowy firmy Solaris.

Pojazd został wyprodukowany w 2009 roku. Od 2011 roku służył Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Poznaniu. – Tramwaj wymalowany jest w biało-czerwone barwy. To trochę inne kolory niż schemat malowania krakowskich pojazdów komunikacji miejskiej – dodaje Figaszewski.

Solaris Tramino składa się z pięciu członów. Na całej długości pojazd jest niskopodłogowy. – Największą nowością i zaletą tego egzemplarza są superkondensatory, czyli urządzenia magazynujące prąd powstały podczas hamowania lub pobierany z nadwyżek w sieci. Potem jest on wykorzystywany przy przyspieszaniu tramwaju, to powoduje duże oszczędności, od 20 do 30% – mówi rzecznik prasowy.

Chcieliśmy uzyskać od krakowskiego MPK informację, na jakiej linii będzie jeździł testowy egzemplarz, ale okazało się, że do chwili oficjalnej prezentacji tramwaju stanowi to tajemnicę.

comments powered by Disqus