Trasa Łagiewnicka oficjalnie otwarta. Przyszli też przeciwnicy inwestycji [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po czterech latach od rozpoczęcia budowy Trasa Łagiewnicka łącząca Kurdwanów z Ruczajem jest gotowa. Na uroczystości otwarcia pojawili się nie tylko urzędnicy i politycy, ale też grupa mieszkańców sprzeciwiających się ogromnej inwestycji.

W ramach inwestycji powstał odcinek drogowy o długości 3,5 km, z czego ok. 2 km prowadzone jest w tunelach. Wybudowana została też nowa linia tramwajowa o długości 1,7 km oraz 5,5 km infrastruktury rowerowej. Nad tunelem wewnątrz osiedla powstały tereny rekreacyjne, place zabaw i boiska. Całkowita wartość wyniosła 840 milionów złotych.

– Po czterech latach budowy mamy dzisiaj efekt. Efekt inwestycji, która jest wyjątkowa nie tylko w skali Krakowa, ale i w skali Polski. To największa samorządowa inwestycja infrastrukturalna w Polsce – mówił prezydent Jacek Majchrowski podczas oficjalnego otwarcia trasy. - To nie tylko trasa drogowa i tramwajowa. To także rozwiązanie, którego do tej pory nie było. To załatwienie całej sprawy nie tylko pod ziemią, ale i nad ziemią. Mamy kilka boisk, siłowni, skatepark i kawałek parku. To wszystko pozwala na to, że możemy powiedzieć śmiało, że dopełniliśmy wszystkich wymogów jeśli chodzi o klimat, o rozrywkę czy sport - tłumaczył prezydent.

Na otwarciu pojawili się również mieszkańcy sprzeciwiający się budowie trasy. Rozwinęli transparent z napisem "Nie mamy kasy na spłacanie tej trasy". W pośpiechu odwrócono mikrofony i kamery w przeciwnym kierunku, a protestującym uniemożliwiono wejście na perony tramwajowe. Budowa Trasy Łagiewnickiej od początku wywoływała duże kontrowersje i protesty, m.in. ze względu na skalę, koszt i preferowanie transportu samochodowego.

Harmonogram

W godzinach od 12.00 do 14.00 możliwe będzie zapoznanie się przez mieszkańców z nowo wybudowaną infrastrukturą w tunelu drogowym zlokalizowanym pomiędzy ul. Turowicza a ul. Zakopiańską.

O godz. 12.30 i 13.30 planowana jest prezentacja dźwiękowego systemu ostrzegawczego oraz oddymiania tunelu.

Przejście tunelami będzie możliwe tylko do godz. 14.00, następnie droga zostanie zamknięta dla ruchu pieszego. Udostępnienie tuneli dla ruchu samochodowego planowane jest od godz. 15.00. Natomiast ruch tramwajowy komunikacji miejskiej rozpocznie się w poniedziałek, 29 sierpnia od godzin porannych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki Podgórze Duchackie