Trwa budowa nowej kładki pieszo-rowerowej. Rower trzeba będzie przewozić windą [ZDJĘCIA]

fot. Trasa Łagiewnicka

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej na Ruczaju powstaje 50-metrowa kładka pieszo-rowerowa.

Krzysztof Migdał, członek zarządu spółki Trasa Łagiewnicka mówi, że przeprawa ma połączyć okolice szkoły podstawowej nr 40 przy ulicy Pszczelnej z terenem przy skrzyżowaniu ulic Ruczaj i Bułgarskiej.

– Podczas konsultacji społecznych mieszkańcy wskazywali, że pomiędzy tymi dwiema ulicami będzie problem z przemieszczaniem się pieszych, ponieważ Trasa Łagiewnicka może przeciąć osiedle na dwie części. Stąd pomysł, aby wybudować kładkę, dzięki której zachowamy ciągłość ruchu pieszego oraz rowerowego w tym rejonie Krakowa – tłumaczy Migdał.

Rower do windy

Początkowo planowano, że na blisko 50-metrową kładkę będą prowadzić rampy. Jednak na etapie projektowania zrezygnowano z tego pomysłu. – Dla uzyskania prawidłowych parametrów konstrukcji musielibyśmy przekroczyć dostępny teren – podkreśla przedstawiciel spółki.

Na kładkę z poziomu gruntu będzie można dostać się za pomocą schodów a także windy. Krzysztof Migdał twierdzi, że „to lepsze rozwiązanie, bo kładka miałaby mało korzystny podjazd”. – Byłby to dużo trudniejszy odcinek do pokonania przez rowerzystów, niż korzystanie z windy – dodaje.

Nie tak szybko

Budowa trzysegmentowej metalowej przeprawy rozpoczęła się dziś i zostanie ukończona we wtorek. Jednak nie będzie dostępna od razu. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Inwestycja ma zostać udostępniona wraz z oddaniem całej Trasy Łagiewnickiej, czyli pod koniec 2021 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki