Tunel pod rondem Grunwaldzkim do remontu

Tunel pod rondem Grunwaldzkim fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kierowcy muszą się przygotować na utrudnienia w centrum miasta. Po kwietniowym sprawdzeniu stanu tunelu pod rondem Grunwaldzkim zdecydowano o jego remoncie. Prace mają zostać przeprowadzone w ciągu wakacji, kiedy natężenie ruchu w mieście jest mniejsze.

W październiku ubiegłego roku ze stropu tunelu odpadły kawałki tynku. Przejazd pod rondem został zamknięty na kilka godzin, co poskutkowało olbrzymimi korkami. Inspektorzy wstępnie sprawdzili wtedy stan tunelu i otworzyli ponownie przejazd.

Wiadomo było jednak, że problem trzeba rozwiązać kompleksowo. W połowie kwietnia Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przeprowadził badania, które miały pomóc określić zakres niezbędnych prac.

Nie będzie płytek z widokiem miasta

We wtorek ogłoszono już przetarg na remont wschodniej nitki tunelu. Wymieniony zostanie nie tylko strop tunelu, ale i okładzina ścian. Zniknie charakterystyczny wzór ułożony z płytek ceramicznych. – Płytki nie wracają, na ścianach będzie beton dekoracyjny – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Po zdjęciu dotychczasowych warstw elewacji odsłonięte elementy konstrukcji zostaną odczyszczone i zabezpieczone, m.in. natryskiem ogniochronnym.

Urzędnikom zależy na tym, by remont zostały przeprowadzony w jak najkrótszym okresie. Dlatego czas prac będzie obok ceny kluczowym kryterium wyboru wykonawcy. Firma będzie musiała zapewnić wykonanie zadania w systemie trójzmianowym, maksymalnie do końca lipca.

Część przed Tour de Pologne, część po

Harmonogram prac musi być tak ułożony, by przez tunel można było przejechać w pierwszych dniach sierpnia, kiedy w Krakowie odbędzie się tegoroczny Tour de Pologne. Po kolarskiej imprezie ma ruszyć drugi etap prac, po zachodniej stronie.

Decyzje o organizacji ruchu na czas remontu nie zostały jeszcze podjęte. Prace mają zostać w całości przeprowadzone w ciągu wakacji, by w miarę możliwości ograniczyć nieuchronne korki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus