„Twarz” nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem podczas 68. Berlinale

Kadr z filmu "Twarz" M. Szumowskiej fot. Bartosz Mrozowski

Najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej, którego koproducentem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale.

Srebrny Niedźwiedź trafił do Małgorzaty Szumowskiej. Film „Twarz” został nagrodzony w minioną sobotę podczas 68. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Berlinale. Jest i akcent krakowski – koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. Ponadto, część zdjęć powstała właśnie w naszym mieście i Małopolsce.

– Ta nagroda jest szczególnie ważna, bo film odnosi się do współczesności i pokazuje problemy narastające nie tylko w moim kraju, ale i całej Europie. Jestem bardzo szczęśliwa, a szczególnie szczęśliwa, bo jestem kobietą – podkreślała, odbierając statuetkę.

„Twarz” jest współczesną baśnią o człowieku, który stracił twarz w wypadku. Po operacji wraca do swojej rodzinnej miejscowości, ale mieszkańcy nie bardzo wiedzą, jak go traktować. Staje się dla nich kimś obcym. W roli głównej Mateusz Kościukiewicz, znany z filmów „Wszystko co kocham”, „W imię”, „Matka Teresa od kotów”, „Amok”, któremu partnerują Agnieszka Podsiadlik (nominowana w zeszłym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za występ w filmie „Baby Bump” ) i debiutująca na dużym ekranie Małgorzata Gorol, laureatka prestiżowych nagród teatralnych, między innymi Nagrody im. Leona Shillera

Małgorzata Szumowska jest laureatką wielu międzynarodowych nagród m.in.: Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera na 65. MFF w Berlinie („Body/Ciało”),  Teddy Award na 63. MFF w Berlinie („W Imię…”), Silver Leopard Award na 61. MFF w Locarno („33 sceny z życia”). Była trzykrotnie nominowana do Europejskich Nagród Filmowych, otrzymała także Nagrodę publiczności za najlepszy film europejski („Body/Ciało”).

comments powered by Disqus