Twórczość „Ikara znad Dunajca” na wystawie w Muzeum Lotnictwa Polskiego

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Od 4 listopada w Muzeum Lotnictwa Polskiego będzie można podziwiać dziewiętnastowieczne rzeźby świątków, zestaw polowego chirurga, granatnik PIAT, mundury czy radiostacje.

Ekspozycja powstała w ramach projektu „Muzea Domowe – ożywianie tożsamości w społeczeństwach lokalnych Małopolski”, którego celem jest wspieranie lokalnych ośrodków, prywatnych kolekcji i mniejszych organizacji posiadających w swoich zasobach cenne pamiątki. Dzięki temu doświadczeni muzealnie kustosze mogą pomóc w prezentacji zbiorów i ich uporządkowaniu.

– Postanowiliśmy podzielić się swoim muzealniczym doświadczeniem i objąć opieką dwie różnorodne placówki, nie tylko w zakresie udostępnienia miejsca pod czasową wystawę eksponatów, ale także w zakresie przygotowania profesjonalnych opisów, inwentaryzacji zbiorów, co finalnie zostanie zwieńczone wydaniem katalogu prezentującego obydwie kolekcje – wyjaśnia Tomasz Kosecki, dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Model lotni i wyposażenie AK

Dzięki współpracy z dwiema instytucjami – Izbą Pamięci 1 PSP AK w Słopnicach Górnych oraz Muzeum Parafialnym w Odporyszowie im. Jana Wnęka na wystawie możemy zobaczyć różnorodne eksponaty, takie jak dziewiętnastowieczne rzeźby świątków i menażki, mundury, radiostację, zestaw chirurga polowego i granatnik PIAT.

Izba Pamięci 1 PSP AK w Słopnicach Górnych prezentuje wyposażenie żołnierzy Armii Krajowej. Oprócz przedmiotów codziennego użytku znajduje się tam m.in. zasobnik ze zrzutów wraz z wyposażeniem oraz zrzutowe spadochrony.

Z kolei Muzeum Parafialne w Odporyszowie im. Jana Wnęka poświęcone jest twórczości słynnego rzeźbiarza i domniemanego pioniera lotnictwa. Krążą legendy, iż to właśnie Jan Wnęka stworzył pierwszą lotnię, na której odbył co najmniej kilka lotów w latach 1865–1869. Ze względu na swoje wyczyny nazywany jest „Ikarem znad Dunajca”. Na wystawie oprócz modelu lotni pochodzącej z muzealnych zbiorów udostępniona zostanie kolekcja rzeźb z Odporyszowa.

Ekspozycję będzie można oglądać od 4 listopada do końca 2022 roku.

Kino Wysokich Lotów

Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza również na tradycyjne spotkania filmowe. Co miesiąc widzowie wybierają film, który prezentowany jest z przedmową lotniczo-filmową. Jednak, by poznać jego tytuł, należy dołączyć do specjalnej dedykowanej grupy na Facebooku. Dla wszystkich pozostałych to, co zobaczą na ekranie, jest niespodzianką.

Najbliższe spotkanie filmowe odbędzie się w ten piątek, 4 listopada, o godz. 19:00. Pokaz poprzedzi tradycyjnie wieczorny spacer po Muzeum Lotnictwa Polskiego oraz garść ciekawostek. Filmy z przedmową prezentowane są zazwyczaj w pierwszy lub drugi piątek miesiąca. Można je także zobaczyć w każdy weekend (sobota godz. 12:00 i niedziela godz. 15:00) w cenie regularnego biletu wstępu do Muzeum.

Więcej szczegółów na stronie Muzeum Lotnictwa Polskiego.

comments powered by Disqus