Twórczość ukraińskiego artysty na wystawie „Archetyp Wolności” w NCK

IVAN MARCHUK, A wiatr przechodził przez ciało Jego. 1989. Płótno, tempera. 100x80 fot. Mat. prasowe NCK

W przeddzień pierwszej rocznicy ataku Rosji na Ukrainę w Nowohuckim Centrum Kultury zostanie otwarta wystawa „Archetyp Wolności”. To prezentacja twórczości Ivana Marchuka, wybitnego ukraińskiego artysty.

Autor tysięcy dzieł sztuki, wynalazca techniki malarskiej nazwanej plątanizmem i jedyny Ukrainiec, którego nazwisko w 2007 roku widniało w rankingu „100 Współczesnych Geniuszy Świata” brytyjskiego dziennika „The Daily Telegraph”. Mowa o malarzu Ivanie Marchuku. Jego obrazy już wkrótce zwiedzający będą mogli podziwiać w Nowohuckim Centrum Kultury.

– Słowo „Wolność” w tytule wystawy nie jest oczywiście przypadkowe. Ivan Marchuk całym swoim życiem i swoją twórczością walczył z sowiecką władzą, z ograniczaniem wolności w umysłach ludzi i w sztuce. To, co się wydarzyło rok temu, jest porykiwaniem zranionego przez Ukraińców rosyjskiego „niedźwiedzia”. Tyle że dziś Marchuk już nie jest w mniejszości, na jego sile i odwadze wyrosło kilka pokoleń, które z bronią w ręku, w okopach walczą o wolność naszą i waszą – tłumaczy Weronika Marczuk, współorganizatorka ekspozycji, wieloletnia promotorka twórczości artysty i ambasadorka ukraińskiej kultury w Polsce.

Czym jest wolność?

Na retrospektywnej wystawie twórczości Ivana Marchuka zaprezentowane zostaną obrazy z piętnastu cykli, prezentujących różne wątki z dorobku malarza. Najwięcej prac zwiedzający będą mogli obejrzeć ze słynnego cyklu „Pejzaż”, które powstały dzięki wynalezionej przez artystę technice malarskiej nazwanej plątanizmem. Polega ona na przeplataniu dziesiątek i setek kilometrów cienkich linii, dających efekt „lśnienia” obrazów i hiperrealistycznego przedstawienia detali.

Otwarcie ekspozycji nastąpi 23 lutego 2023 roku – w przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiego ataku na Ukrainę.

– „Archetyp Wolności” to także zagadnienie, wokół którego organizatorzy planują wywołać szeroką dyskusję: Czym dziś jest wolność? Dlaczego dążenie do wolności u jednych jest tak silne, a inni uważają je za niebezpieczne? Czy wolność jest tylko prawem, czy wartością wewnętrzną i czy musi być przeciwko czemuś? Jak można wolność wyrazić? – wyjaśnia Weronika Marczuk.

W związku z otwarciem wystawy zostanie ogłoszony konkurs „Archetyp Wolności 2023”, którego zadaniem głównym będzie właśnie odpowiedź na zadane powyżej pytania.

– Wyboru trzech najlepszych prac dokona kapituła, na czele której stanie sam Ivan Marchuk. Jego odręczny szkic otrzyma – poza nagrodą pieniężną – laureat pierwszego miejsca – dodaje współorganizatorka wystawy Weronika Marczuk.

Muzyczny początek

Wernisażowi ekspozycji „Archetyp Wolności” towarzyszyć będzie koncert polsko-ukraińskiego zespołu Zazula, który specjalizuje się w technice „śpiewu białego”, zwanej także śpiewokrzykiem.

To technika wokalna typowa dla muzyki ludowej, kładąca szczególny nacisk na przenikliwość oraz natężenie dźwięku. Jej charakter ma przede wszystkim pobudzić pierwotne instynkty, pozwalając odbiorcom na chwilę oderwać się od rzeczywistości.

Koncert uświetni Daria Tregubova, ukraińska prezenterka telewizyjna, aktorka i reżyserka, która przybliży publiczności uwielbianą przez malarza poezję.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 lutego o godz. 18:00 w Białej Galerii CENTRUM. Wstęp wolny. Półtorej godziny później na scenie NCK zaprezentuje się zespół Zazula. Koncert poprowadzi Weronika Marczuk. Bilety w cenie 50/30 zł dostępne są na stronie Nowohuckiego Centrum Kultury.