Tyniec odetchnie od samochodów? Prace ruszą lada chwila

ul. Bogucianka fot. DK

W styczniu gotowy był projekt uspokojenia ruchu na ulicach Bogucianka i Bolesława Śmiałego w Tyńcu (Dębniki). Teraz przyszedł czas na jego realizację.

Główna ulica w Tyńcu jest traktowana jako „przelotówka” do i ze Skawiny. Służy również jako objazd w czasie większych zatorów na autostradzie A4. Problemem jest jednak to, że wraz ze zwiększoną liczbą samochodów, które przejeżdżają drogą, nie idzie za tym infrastruktura. Brakuje chodników, odwodnienia i jakichkolwiek elementów, które wypłynęłyby na prędkość aut poruszających się ulicą.

Z analizy urzędników wynika, że przez ulicę przejeżdża dziennie 4,5 tys. samochodów. Podczas popołudniowego (godzinnego) szczytu ponad 550. – Mimo pandemii ruch jest bardzo duży, a przy tak szybko zapadającym zmroku piesi znajdują się w wielkim niebezpieczeństwie – stwierdza radny Marek Sobieraj.

O projekcie szczegółowo pisaliśmy tutaj. W skrócie: zostaną wymalowane linie, które jeszcze optycznie zwężą jezdnie, a do tego zostanie zamontowana kolejna szykana w okolicy szkoły podstawowej i wyznaczone zostanie przejście dla pieszych z wysepką na wysokości domu graniczącego z jezdnią.

Po miesiącach niepewności, czy planowane zmiany wejdą w życie, w odpowiedzi na interpelację radnego Marka Sobieraja pojawił się termin realizacji prac. Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował, że drogowcy powinni wejść na jezdnie nie później niż 15 grudnia tego roku.

– Potwierdzamy te informacje – usłyszeliśmy w biurze prasowym jednostki miejskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki