Tysiąc polskich flag na Święcie Odzyskania Niepodległości

Święto Odzyskania Niepodległości fot. LoveKraków.pl

Wojewoda małopolski zaprasza do udziału w krakowskich obchodach Święta Odzyskania Niepodległości.

– Obchody krakowskie mają swój schemat i tradycję. My w tym roku nie robimy żadnego odstępstwa, jeśli chodzi o organizację uroczystości państwowych – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.

Odśpiewanie hymnu na Wawelu o 12

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 9:30 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy zbiegu ulic Zwierzynieckiej oraz Powiśle. Później o godzinie 10 arcybiskup Marek Jędraszewski będzie celebrował mszę świętą w królewskiej katedrze na Wawelu.

Piotr Ćwik mówił, że po mszy świętej uczestnicy nabożeństwa pozostaną do godziny 12 w kościele, aby wspólnie w samo południe odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego.

Później pochód patriotyczny wyruszy ze Wzgórza Wawelskiego. Po dotarciu na plac Ojca Adama Studzińskiego zostaną złożone wieńce pod Krzyżem Katyńskim. Następnie ulicą Grodzką, Rynkiem Głównym oraz Floriańską pochód dotrze na plac Matejki.

Defilada na ul. Basztowej

Pod pomnikiem Grunwaldzkim oraz Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart. – Ceremoniał zakończy się odświętną defiladą, m.in. z udziałem koni i jeźdźców – powiedział wojewoda.

– Chcemy podkreślić, że jesteśmy razem i tworzymy jedną wspólnotę narodową, która odwołuje się do tych samych symboli oraz tradycji, stąd obecność biało-czerwonych flag – podkreślił Piotr Ćwik. Na uczestników Małopolski Urząd Wojewódzki przygotował tysiąc polskich flag.

comments powered by Disqus