Tytuł Czytelnika Roku, wystawa Lego i randka z literaturą. Tak Biblioteka Kraków motywuje do czytania

Filia nr 40 Biblioteki Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Biblioteka Kraków organizuje szereg wydarzeń, by zachęcić mieszkańców miasta do czytania książek. Jedną z takich inicjatyw jest konkurs „Czytelnik Roku”, w ramach którego nagradzani są najgorliwsi czytelnicy.

Kto może zdobyć mistrzowski tytuł?

Każdy, kto posiada aktywną kartę Biblioteki Kraków. Uczestnicy konkursu otrzymają specjalne paszporty do zbierania pieczątek za przeczytane w ciągu roku książki lub audiobooki.

– To konkurs uwielbiany przez naszych czytelników, który jest świetną motywacją do regularnego czytania książek – przekonuje Biblioteka Kraków.

Tytuł „Czytelnika Roku” zdobędzie uczestnik, który zbierze co najmniej 150 pieczątek za zwrócone książki i przynajmniej 1 pieczątkę za udział w wydarzeniu kulturalnym polecanym przez Bibliotekę Kraków, jak na przykład Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie czy piknik w Bibliotece Głównej.

Rywalizować można także o tytuł „Czytającego Rodzica”, adresowany do rodziców lub opiekunów prawnych dzieci do 6. roku, które zgłoszono do udziału w konkursie.

Konkurs potrwa do 31 grudnia, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi w lutym 2024 roku. Pełny regulamin oraz bieżące informacje dostępne są na stronie Biblioteki Kraków oraz w filiach.

Wystawa klocków LEGO

Konkurs na tytuł „Czytelnika Roku” to niejedyna inicjatywa, która ma zachęcić do regularnego odwiedzania biblioteki i czytania książek. Do 12 lutego w filii nr 43 przy ul. Jasińskiego 32 można podziwiać różnorodne konstrukcje z kloców Lego All Sets.

– Zaprezentowane zostaną m.in. „Central Perk”, wzorowana na podstawie serialu komediowego „Przyjaciele”, czy „Lego Helmets Collection”, wzorowana na serii filmów, np. „Gwiezdne wojny” – informuje Biblioteka Kraków.

Klocki pochodzą z prywatnej kolekcji jednego z czytelników.

Randka z literaturą

Z kolei 14 lutego w walentynki czytelnicy będą mogli wybrać się na randkę w ciemno z literaturą. Wszystko za sprawą książek-niespodzianek. Będą to oczywiście najpiękniejsze powieści o miłości literatury polskiej i światowej. Akcja odbędzie się w filii nr 43 w godz. 8:30–15:30.

Biblioteka zachęca również do udziału w różnych zajęciach w ramach projektu „Ferie w Bibliotece Kraków”. Na najmłodszych czekają m.in. warsztaty literacko-plastyczne, rodzinne gry, wspólne czytanie opowiadań i baśni o tematyce zimowej, pogadanki tematyczne czy rozwiązywanie zagadek.