Ucieczka z Rynku Głównego i bal sylwestrowy w Podgórzu. Nowe plany Teatru KTO

Teatr KTO zaczyna nowy sezon artystyczny fot. Justyna Kaminska
Teatr KTO rozpoczyna nowy sezon artystyczny. Najbliższe spektakle zagra na scenie Krakowskiej Opery Kameralnej przy Miodowej 15.

– To następny krok w drodze do naszego domu, który powstaje w miejscu dawnego kina „Wrzos”. Otwarcie planujemy wiosną 2021 roku – mówi Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

Na scenie przy ul. Zamoyskiego 50 oprócz produkcji teatru będą przedstawiane również najciekawsze propozycje z Małopolski, Polski i świata. Na otwarcie teatr planuje wielkie widowisko multimedialne, podczas którego zobaczymy proces budowy nowej sceny.

W ogrodzie przy budynku powstanie ścieżka dotykowa, dzięki której osoby z niepełnosprawnościami będą mogły uczestniczyć w artystycznych i edukacyjnych  działaniach, w panelowej ścianie zostaną umieszczone instalacje.

Teatr planuje również seanse filmowe pod chmurką – za kinowy ekran ma posłużyć ściana budynku teatru. Ogród ma być przestrzenią dostępną dla mieszkańców.

Teatr w Operze

Zanim jednak publiczność zasiądzie wygodnie w fotelach nowej siedziby teatru, mogą rozgościć się w przestrzeni Krakowskiej Opery Kameralnej przy ul. Miodowej 15. W repertuarze na najbliższe tygodnie znalazły się przedstawienia takie jak „Stroiciel grzebieni”, „Kredyt zaufania”, „Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna” i „Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa”. Przedstawienia widzowie będą oglądać z zachowaniem dystansu i w maseczkach. 

Sylwester w Podgórzu

Teatr KTO przymierza się również do organizacji Sylwestra 2020/2021 na Rynku Podgórskim.

– Ten bal będzie rodzajem terapii na obecne czasy. Takie wesołe tchnienie pełne poezji i nostalgii. Do udziału zaprosimy artystów z rożnych stron świata. Nie zabraknie utworów włoskich, francuskich, meksykańskich czy hiszpańskich. Jeśli zostaną zachowane obecne obostrzenia, na teren imprezy wpuścimy maksymalnie 150 osób. Nastąpi jednak wymiana publiczności – zaznacza Jerzy Zoń.

Według planów, bal ma się rozpocząć o godzinie 21.00, a zakończyć o 1.00 w nocy.

Wrześniowa ULICA

Początkiem września teatrowi udało się zorganizować kolejną, 33. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych ULICA. Wydarzenie trwało trzy dni, a w jego trakcie zaprezentowano 38 przedstawień, które można było zobaczyć m.in. w przestrzeni Rynku Podgórskiego czy w Nowej Hucie.

Jednak część programu w związku z pandemią i tak została przełożona na przyszły rok.

– Nie da się całego zrealizować, bo już wiemy, że środków na organizację kolejnej edycji będzie mniej – informuje dyrektor teatru.

Ucieczka z Rynku Głównego

Dyrektor teatru zapowiada również, że jako artyści mają  w planach „ucieczkę” z Rynku Głównego, jeśli chodzi o pokazy spektakli.

– Musimy wyjść poza krakowski rynek. Uciekamy powoli z rynku, bo dla nas, doświadczonych artystów, ten rynek już raczej nic nie odkryje. Graliśmy już na ścianie Wieży Ratuszowej, dachu Sukiennic czy w podziemiach. Artysta uliczny musi szukać nowych przestrzeni, za nim idzie widz. To później widz Bagateli czy Teatru Słowackiego – podsumowuje Jerzy Zoń.

comments powered by Disqus