Uczniowie wybrali fotele do nowych pociągów Kolei Małopolskich

fot. UMWM

Uczniowie krakowskiego Technikum Komunikacyjnego nr 25 wybrali fotele do nowych pociągów, które zamówiło Województwo Małopolskiego.

Władze Małopolski zamówiły kolejne cztery nowoczesne pociągi. Obecnie trwają uzgodnienia z dostawcą pojazdów dotyczące m.in. kwestii technicznych czy wizualnych. Uczniowie Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie mieli okazję uczestniczyć w tworzeniu nowego taboru dla Kolei Małopolskich. Sami wybrali fotele do czterech pociągów.

W auli Zespołu Szkół nr 1 im. św. Rafała Kalinowskiego w Krakowie z uczniami Technikum Komunikacyjnego nr 25 spotkał się wicemarszałek Łukasz Smółka.

– Systematycznie inwestujemy w transport kolejowy, który w przyszłości ma zmniejszyć natężenie ruchu drogowego. W 2020 roku planujemy ogłosić kolejne postępowanie na pociągi – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka.

Podkreślił, że Małopolska chce stworzyć nowoczesną kolej regionalną na miarę XXI wieku. –Dlatego stawiamy na młodych ludzi, przyszłych techników transportu kolejowego, którzy będą odgrywać ogromną rolę w budowaniu strategii transportu zintegrowanego w Małopolsce – powiedział Smółka.

Nowe pociągi

Zamówione pojazdy typu Elf2 będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi (m.in. winda automatyczna i rozkładana rampa umożliwiające wejście i wyjście osób o ograniczonej zdolności poruszania się, przewijak dla niemowląt, pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu.)

Zakup jest współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość projektu to ok. 109 mln zł.

Do wyboru uczniowie mieli trzy fotele: Ster Apollo, Growag Visio oraz Growag Xeon Alto. Wszystkie są ergonomiczne – z profilowaną tapicerką siedzenia, oparcia i zagłówka z dwoma podłokietnikami. Ważny jest kształt fotela i komfort siedzenia, natomiast kolorystyka obicia będzie analogiczna jak w aktualnym taborze.

– To bardzo cenne spotkanie dla uczniów naszej szkoły. Na co dzień uczą się w teorii tego, co mogli dzisiaj poznać w praktyce. Na dodatek to duże wyróżnienie, że mogli wziąć udział w prezentacji nowych foteli, a później w głosowaniu wybrać te, które będą w przyszłości służyły mieszkańcom Małopolski w nowych pociągach – powiedziała Pani Beata Śliwa, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Krakowie.

Pociągi z wybranymi fotelami wyjadą na małopolskie tory w drugiej połowie 2021 roku. Jednocześnie trwają przygotowania do nowego projektu, w ramach którego planowany jest zakup kolejnych 9 pociągów.

comments powered by Disqus