Ulga przed świętem. Na Miodowej i Kamiennej przejedziemy pod wiaduktami

fot. PKP PLK

Jeszcze dziś wieczorem lub w nocy znikną barierki ustawione przed wiaduktami kolejowymi na Miodowej i Kamiennej. Kolejarze zakończyli kolejne etapy prac w tym miejscu i kierowcy znów będą mogli tamtędy przejeżdżać.

W przeciwieństwie do wielu innych wiaduktów na przebudowywanym odcinku, ten na Miodowej nie jest przebudowywany. Jest obiektem zabytkowym i pozostanie w dotychczasowej formie. Będzie jednak obudowany nową konstrukcją, ponieważ w tym miejscu będą przebiegać cztery, a nie dwa tory.

Dodatkowo tuż obok niego powstanie osobne przejście dla pieszych, dzięki czemu niewielka szerokość starego wiaduktu nie będzie już sprawiać problemów.

Konstrukcja od strony cmentarza żydowskiego jest już gotowa i dlatego przed okresem zwiększonego ruchu uda się udrożnić przejazd w tym miejscu.

Kamienna otwarta na chwilę

Podobnie stanie się na ulicy Kamiennej, gdzie również od 1 listopada będzie już można przejechać (to istotne m.in. ze względu na bliskość Cmentarza Rakowickiego). Tutaj jednak sytuacja jest o tyle inna, że nie wszystkie prace zostały zakończone. Dlatego po 5 listopada prace budowlane zostaną tam wznowione, ale tym razem potrwają już tylko kilka dni. – Ponowne otwarcie przewidujemy przed Świętem Niepodległości – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Bramka nad Podgórską

5 listopada wprowadzone zostaną też inne zmiany związane z postępem prac. To przede wszystkim przygotowanie do budowy przęseł mostu kolejowego, równoległego do dotychczasowej przeprawy.

Prace przy stojących tuż nad brzegiem podporach są już na ukończeniu, 15 listopada mają być gotowe. Przygotowane też zostały przyczółki mostu po stronie Starego Miasta i Podgórza. – Jesteśmy na etapie przygotowania deskowania szalunku ustroju nośnego. To pozwoli wykonać żelbetową płytę mostu – mówi nam Tomasz Śliwa z firmy Strabag, wykonawcy inwestycji.

Taki szalunek musi powstać nie tylko nad samą Wisłą, ale też nad ulicami Zabłocie i Podgórską. Na tej drugiej od przyszłego poniedziałku pojawią się więc zmiany w organizacji ruchu. – Na chodnikach rozpocznie się montaż konstrukcji stalowych, które będą podtrzymywać elementy przyszłego mostu. Jezdnia w kierunku ul. Starowiślnej zostanie zwężona. Dla pieszych będzie wygrodzony chodnik – zapowiada Piotr Hamarnik. Podobna konstrukcja powstała wcześniej po drugiej stronie rzeki.

Wylewanie z betonu płyty nośnej planowane jest na grudzień i styczeń. Równocześnie trwa przygotowanie metalowych elementów mostu, które zostaną później przetransportowane na plac budowy i złożone w całość.

Zwężenie w Podgórzu

Ostatnia ze zmian planowanych na poniedziałek 5 listopada dotyczy ul. Powstańców Wielkopolskich. Wykonawca przebudowuje tam wiadukt kolejowy nad jezdnią w stronę Nowej Huty (ten nad jezdnią w stronę Podgórza jest budowany od nowa).

Do 20 października przygotowywany będzie plac budowy. – Robotnicy, przy użyciu ciężkiego sprzętu, prowadzić będą wyburzenia. Później zamontują ścianki zabezpieczające i elementy szalunków. W tym czasie jezdnia w kierunku Nowej Huty będzie zwężona z trzech do dwóch pasów ruchu – zapowiada przedstawiciel PLK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Podgórze
comments powered by Disqus