W apelacji nadzieja

Dominik P. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W marcu przed sądem apelacyjnym stanie oskarżony o zabójstwo Dominik P. Sąd pierwszej instancji skazał mężczyznę na dziewięć lat więzienia za zabójstwo Mariusza K. podczas osiedlowej awantury. Być może sąd apelacyjny będzie łaskawszy.

Od wysokiej kary za dwukrotne ugodzenie 33-letniego Mariusza K. nożem Dominika P. uratowała czysta kartoteka, dobra opinia środowiska na jego temat, próba powiadomienia pogotowia o całym zdarzeniu i poddanie się policjantom. Sąd nie zdołał również ustalić, kto na miejsce zbrodni przyniósł nóż, który został użyty w czasie bójki. Oskarżony zaprzeczał, jakoby on miał niebezpieczne narzędzie przy sobie.

Przypomnimy, że do tragicznie zakończonej scysji między mężczyznami doszło 19 sierpnia 2017 roku na osiedlu Na Wzgórzach. Wszystko zaczęło się od wizyty w sklepie osiedlowym, pod którym stał Mariusz K. ze znajomymi. W pewnym momencie Dominik P. miał ujrzeć jak 33-latek uprawia seks ze swoją partnerką w okolicznych zaroślach.

Zamiast odejść, zaczął się z tego śmiać. W tym momencie spotkał się z agresją ze strony 33-latka i drugiego mężczyzny. Oskarżony jednak zdołał uciec do swojego mieszkania i uniknął bijatyki. Problem w tym, że postanowił raz jeszcze iść pod sklep, jak tłumaczył, aby wyjaśnić tę sytuację. Ta próba doprowadziła go za kratki.

Zabójstwo w afekcie?

Adwokat Dominika P. mecenas Andrzej Bartuzi stwierdza, że wraz z klientem będą wnioskować przede wszystkim o zmianę kwalifikacji na zabójstwo w afekcie. Zmiana kwalifikacji byłaby szansą na obniżenie wyroku. Kodeks karny przewiduje bowiem karę od roku do 10 lat pozbawienia wolności za tego typu przestępstwo.

Prokuratura również złożyła apelację. Podczas mów końcowych procesu pierwszej instancji śledczy domagali się 15 lat pozbawienia wolności.

Dominik P. może mieć nadzieję na przynajmniej nieznaczne obniżenie wyroku. W ostatnim czasie SA zmniejszył wymiar kary m.in. Wiesławowi J., skazanemu za zabicie konkubiny na Kazimierzu, z 10 na osiem lat więzienia. Również Agata S., która zabiła swojego partnera w Nowej Hucie, ostatecznie zamiast 13 lat za kratkami, została skazana na lat 11.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie
comments powered by Disqus