W czerwcu otwarcie Klasztorka. „To będzie największe wydarzenie tego roku w polskim muzealnictwie”

Klasztorek fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W połowie czerwca Muzeum Książąt Czartoryskich będzie w pełni dostępne dla publiczności. Otwarta zostanie bowiem ostatnia część kompleksu, czyli Klasztorek łączący Pałac z Arsenałem.

Rozpoczęty w 2021 roku remont zabytkowego budynku przy ul. Pijarskiej 6 dobiega końca. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem wystawy, która stanie się częścią stałej ekspozycji Muzeum Książąt Czartoryskich.

– W połowie czerwca otworzymy Klasztorek dla widzów i dopiero wtedy będziemy mogli powiedzieć, że Muzeum Książąt Czartoryskich zostało w całości wyremontowane. Wszystkie ekspozycje wykonane są według najnowszych standardów, a obiekty poddane skomplikowanej konserwacji. Mamy nowe materiały dydaktyczne, nowe oświetlenie i nową aranżację sal – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Od Arsenału przez Klasztorek do Pałacu

Za sprawą przewiązek zlokalizowanych na pierwszym piętrze, Klasztorek zyskał połączenie z Pałacem oraz Arsenałem, dzięki czemu zwiedzający będą mogli swobodnie przechodzić między trzema budynkami, wchodzącymi w skład kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich.

– Ponownie w Krakowie pojawi się najpiękniejszy most nad ulicami, takie kryte przejście. Wchodząc do Muzeum Czartoryskich obecnym wejściem od ulicy Pijarskiej będzie można przejść przez ten krużganek i zobaczyć piękne widoki na Bramę Floriańską, mury i kościół pijarów. To jest najbardziej romantyczne miejsce w Krakowie i ponownie będzie dla nas wszystkich dostępne – podkreśla Andrzej Szczerski.

Planowana ścieżka zwiedzania pozwoli na połączenie budynków w komunikacyjną całość. Klasztorek będzie pełnił także funkcje muzealne w zakresie przechowywania i udostępniania zbiorów. Na parterze powstaną Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. W piwnicach zaś będą się mieścić pomieszczenia techniczne.

Dwa wątki

Ekspozycja, zlokalizowana na pierwszym piętrze, odsłoni przed widzem to, co znalazło się poza współczesnym kanonem muzealnictwa, a co – w przeciwieństwie do innych tego rodzaju europejskich zbiorów – przetrwało do dziś, nadając kolekcji Czartoryskich unikatowy charakter.

Wystawa połączy dwa wątki. Pierwszy będzie uzupełnieniem narracji historycznej, rozpoczętej w Pałacu, o okres napoleoński, czasy powstania listopadowego i Wielkiej Emigracji, drugi zaś pokaże atrakcyjne pamiątki ze zbiorów puławskich. Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. krzesło Szekspira.

– To będzie największe wydarzenie tego roku w polskim muzealnictwie, jeśli chodzi o inwestycje, skalę i ich znaczenie – zapowiada dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.