W Krakowie Eksperci uczą Mieszkańców, jak chronić się przed zagrożeniami

Już 21 czerwca w Krakowie rozpocznie się wyjątkowy cykl szkoleń i warsztatów pod tytułem „Bądź Gotów, zanim w Krakowie zawyją syreny”.

To niepowtarzalna okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności od najwyższej klasy ekspertów, którzy pomogą przygotować się na najbardziej ekstremalne sytuacje, klęski żywiołowe, ataki terrorystyczne, czy w najgorszym przypadku wojna. Ten ambitny projekt, realizowany w drugim największym mieście w Polsce, ma szansę stworzyć fundamenty obrony cywilnej dla budowania praktycznych zdolności w całym kraju.

Bartosiak, Budzisz, Bieniek i Gruszka

Organizatorzy zadbali o to, aby do Krakowa przyjechali czołowi eksperci. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • Dr Jacek Bartosiak – znany geopolityk, autor bestsellerów i założyciel Strategy&Future.
  • Marek Budzisz – analityk ds. zagrożeń wschodnich.

Doradcy Ministra Obrony Narodowej:

  • Gen. dr Mieczysław Bieniek – były Zastępca Dowódcy NATO ds. Transformacji,
  • Gen. Edward Gruszka – były Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych.

Dlaczego to Ważne?

W obliczu pełnoskalowej, kinetycznej wojny po napaści Rosji na Ukrainę oraz licznych działań hybrydowych wymierzonych w nasz kraj, nie ma co ukrywać, że w Polsce praktycznie nie istnieje skuteczny system obrony cywilnej. Brakuje nam kompleksowego, zintegrowanego systemu ochrony ludności cywilnej oraz sprawnego zarządzania kryzysowego. Dlatego właśnie powstała inicjatywa zorganizowania w Krakowie debaty i cyklu otwartych szkoleń, aby stworzyć jego solidne ramy.

Rola Samorządów

Samorządy terytorialne muszą odgrywać kluczową rolę nie tylko jako partnerzy rządu, ale również jako realizatorzy obowiązków związanych z bezpieczeństwem – podkreślają organizatorzy. Pandemia COVID-19 brutalnie zweryfikowała przekonanie, że w sytuacji kryzysu pełne wsparcie nadejdzie ze strony władz centralnych. Ujawniła gigantyczne braki w gotowości i niemożność reakcji na kryzys. Czy w kolejnym kryzysie znowu „zamkniemy państwo”? – pytają.

Wyjątkowy Program

W ramach debaty i warsztatów omówione zostaną kluczowe kwestie związane z bezpieczeństwem, takie jak m.in.:

  • co każdy powinien mieć w domu, czyli jak przygotować się na zagrożenia;
  • co każdy mieszkaniec powinien umieć, czyli jak nie stać się ofiarą zagrożenia;
  • co zrobić w przypadku ataków terrorystycznych;
  • jak reagować, gdy dojdzie do zakłócenia komunikacji i dostaw prądu;
  • ataki cybernetyczne i ich konsekwencje dla nas i naszych bliskich;

Mieszkańcy w czasie kryzysu muszą wiedzieć jak się zachować

Twórcy projektu podkreślają, że brakuje nam procedur ewakuacji, informacji o sposobie zachowania się mieszkańców w sytuacjach kryzysowych, szkoleń z pierwszej pomocy oraz procedur dotyczących zagrożenia skażenia ujęć wody pitnej. Celem tej inicjatywy jest stworzenie realnego, ćwiczonego systemu, który pomoże uniknąć paniki i zapewni, że każdy będzie wiedział, co ma robić.

Chętnych do udziału w pierwszej debacie „Bądź Gotów! Zanim w Krakowie zawyją syreny. Jak chronić siebie, rodzinę, dom podczas zagrożeń? Nowy system obrony cywilnej”, zapraszamy 21 czerwca 2024 roku do Auditorium Maximum UJ, przy ulicy Krupniczej 33, o godzinie 20.

Rejestracja

Ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, dlatego już dziś warto się zarejestrować i odebrać darmowy bilet na stronie www.badzgotow.pl

Zadbajmy wspólnie o nasze bezpieczeństwo! Do zobaczenia na debacie – zapraszają twórcy. Portal LoveKraków jest Patronem Medialnym tego wydarzenia.

Nie przegapmy tej unikalnej szansy na zdobycie wiedzy, która może uratować życie!