W Krakowie powstaną „jeżo-sfery”?

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża fot. pixabay.com
Jak ułatwić życie jeżom w mieście? Jednym ze sposobów jest niegrabienie liści w niektórych miejscach. Dzięki temu powstają naturalne schronienia, w których zwierzaki mogą przezimować.

„Czy rozważane jest wdrożenie przez Zarząd Zieleni Miejskiej rozwiązania, polegającego na częściowym niegrabieniu liści, dzięki czemu powstaną naturalne schronienia dla jeży i owadów?” – z takim pytaniem zwrócił się do prezydenta Jacka Majchrowskiego radny Łukasz Gibała.

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Czy z tej okazji zwierzaki czeka niespodzianka?

– Na różne sposoby utrudniamy życie w mieście zwierzętom. A jest prosty sposób na to, żeby jeżom to życie trochę ułatwić – mówi Gibała.

Rozwiązanie dla jeża

W swojej interpelacji proponuje rozwiązanie stosowane w innych miastach. Chodzi o niegrabienie liści w wyznaczonych miejscach. Tym sposobem powstają schronienia, w których jeże mogą przezimować.

Radny podkreśla, że tak pozostawione w parkach enklawy „służą nie tylko jeżom, ale także owadom i samej glebie, która staje się dzięki temu żyźniejsza”.

W interpelacji za przykład podaje Wrocław, gdzie tamtejsze władze pod koniec października ogłosiły, że w parkach będą pozostawiane miejsca, z których liście nie będą usuwane. Staną przy nich tabliczki z napisem: „Tu nie grabimy. Dajemy schronienie zwierzętom, użyźniamy i chronimy glebę”. W 2016 roku w miejskich parkach w Gdańsku powstały „jeżo-sfery”.

Jeże są w Polsce objęte częściową ochroną gatunkową. Zwierzaki mogą dożyć nawet 7 lat, ale w miastach często giną, nim skończą dwa lata.

comments powered by Disqus