W których szpitalach rodzi się najwięcej dzieci? Znamy czołówkę

fot. pawelsarota.com

W ubiegłym roku w małopolskich szpitalach miały miejsce 31 492 porody. Na czele listy najczęściej wybieranych są placówki z Krakowa, przy czym lider zdecydowanie wyprzedza pozostałe.

– Patrząc przez pryzmat subregionów, najwięcej hospitalizacji porodowych w ubiegłym roku zanotowaliśmy w subregionie krakowskim – 14 281. Wpływ na to ma przede wszystkim liczba ludności i fakt, że to właśnie tam działają największe porodówki w Małopolsce. Wśród szpitali tego subregionu najwięcej porodów przyjęły lecznice, którą są też w pierwszej trójce placówek najczęściej wybieranych przez przyszłe mamy w całej Małopolsce – informuje Aleksandra Kwiecień z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Subregiony

Na drugim miejscu uplasował się z liczbą 5 067 porodów subregion tarnowski (w Tarnowie funkcjonują dwa oddziały położnicze). W tym regionie najwięcej porodów przyjęło Centrum Zdrowia Tuchów – 1 740.

Trzeci był subregion nowosądecki – 5 047. W tym regionie jest m.in. Szpital Medikor III, gdzie w ubiegłym roku odebrano 2 009 porodów, co plasuje lecznicę na 5. miejscu pod względem liczby porodów w Małopolsce.

Na Podhalu, gdzie w połowie ubiegłego roku zakopiański szpital wznowił działanie porodówki po pandemii, szpitale przyjęły 4 403 porody. Najwięcej w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu (1 438) i w Suchej Beskidzkiej (1105).

W Małopolsce Zachodniej, w szpitalach w Chrzanowie, Olkuszu i Oświęcimiu odbyło się 1 997 porodów, a w subregionie Krakowski Obszar Metropolitalny, gdzie jest najmniej porodówek – 697.

Rzeczywiste wybory przyszłych mam

– W ciągu roku powstaje wiele rankingów, które według różnych kryteriów i metod oceniają porodówki. Jak widać jest taka potrzeba. Warto jednak pamiętać, że liczba porodów w najbardziej obiektywny sposób pokazuje rzeczywiste wybory przyszłych mam. Większa liczba porodów odebranych w danym szpitalu to jednocześnie bardziej doświadczona kadra – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Krakowie.

Ranking

Jak wobec tego prezentuje się zestawienie szpitali najczęściej wybieranych przez kobiety w Małopolsce? Oto 10 placówek z największą liczbą sprawozdanych porodów w 2022 r.:

1. Centrum Medyczne Ujastek - 4 922
2. Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie - 2 217
3. Szpital Uniwersytecki w Krakowie - 2 211
4. NZOZ Szpital na Siemiradzkiego im. Rafała Czerwiakowskiego w Krakowie - 2 178
5. Medikor III w Nowym Sączu - 2 009
6. Centrum Zdrowia Tuchów - 1 740
7. Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie - 1 588
8. Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni - 1 531
9. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu - 1 438
10. Szpital Miejski Specjalistyczny im. Gabriela Narutowicza w Krakowie - 1 165

News will be here