W kwietniu otwarcie wyremontowanego parku. Pojawi się 120 tys. nowych roślin

Oficjalne otwarcie zrewitalizowanego parku Bednarskiego zaplanowano na czwartek, 27 kwietnia.

– Jesteśmy na ostatnim etapie prac, bo zbliżamy się do otwarcia parku. Teraz przed nami najprzyjemniejsza część prac, czyli sadzenie zieleni w parku Bednarskiego. Wśród tego starego, imponującego starodrzewu pojawi się ponad 50 nowych drzew, ale nie tylko, bo mnóstwo krzewów, roślin cebulowych. Łącznie mówimy o ponad 120 tysiącach nowych roślin – mówi Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Obecnie trwają nasadzenia nowych drzew. Łącznie na terenie parku pojawi się ponad 50 nowych drzew, m.in. klonów pospolitych, kasztanowców, buków czy lip. W parku nie zabranie też zieleni niższej. Pojawi się siedem tys. krzewów, 90 tys. bylin oraz 28 tys. roślin cebulowych.

Dla małych mieszkańców parku pojawią się specjalnie przygotowane: domki dla jeży oraz budki dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek.

Otwarcie jeszcze w kwietniu

Na ukończeniu są prace w „domku ogrodnika”, glorieta odzyskała swój dawny wygląd, altana z dachem w kolorze „zielonej szałwii Wagnera” jest gotowa.

– Mimo zaawansowania prac, park Bednarskiego to wciąż miejsce, gdzie trwa budowa. Pewne rzeczy mogą być więc zainstalowane czy posadowione próbnie, ze względu na pogodę materiały mogły się nie związać, a urządzenia nie zostały przetestowane i dopuszczone do użytku – podkreśla Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Do zakończenia całości prac związanych z rewitalizacją parku Bednarskiego pozostały jeszcze wykonanie części nasadzeń oraz dokończenie montażu elementów małej architektury i nawierzchni utwardzonych.

– W ramach prac rewitalizacyjnych w parku pojawiły się już utracone na lata schody. Prawie wszystkie alejki są już gotowe, a plac zabaw czeka właściwie tylko na najmłodszych. W maju – dwa miesiące przed czasem określonym w umowie z wykonawcą – udostępnimy ten teren dla krakowian – zapowiada Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze