W Łagiewnikach zawsze były tłumy. Dziś pusta bazylika

fot. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

Dziś obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego. Głównym uroczystościom w łagiewnickim sanktuarium przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Ksiądz Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na początku mszy świętej o godzinie 10 mówił, że tegoroczne święto jest niezwykłe, inne niż dotychczasowe.

Zwrócił uwagą na prawie pustą bazylikę z powodu ograniczeń wprowadzonych w związku ze stanem epidemii. – Gromadzimy się tutaj w tak nielicznym gronie, ale z wielką nadzieją pokładaną w Bożym Miłosierdziu – powiedział.

Abp Jędraszewski: Robimy bilans ostatnich 20 lat

Metropolia krakowski, który przewodniczył głównym uroczystościom stwierdził w homilii, że w tym roku kończy się druga dekada XXI wieku. – Robimy pospieszny bilans minionych 20 lat. Wiemy niestety, ten czas został dogłębnie naznaczony coraz dogłębniej ślepymi atakami terroryzmu, przemocą wojen, wyścigiem zbrojeń, ideologiami zatruwającymi umysły i serca bardzo wielu ludzi, a obecnie - zupełnie nieoczekiwaną pandemią koronawirusa – mówił abp Marek Jędraszewski.

– Wszystko to działo się i dzieje w skali globalnej, dotyka nas wszystkich, budzi zwątpienie i lęk, u niektórych wręcz przerażenie, w wielu sercach rodzi się pełne niepokoju pytanie: do czego wszyscy zmierzamy? – dodał.

Hierarcha stwierdził później, że patrząc, co dzieje się w innych krajach świata i Europy, możemy powiedzieć z satysfakcją, że wiele udało nam się osiągnąć. – Z wielką wdzięcznością myślimy dziś o lekarzach, pielęgniarkach, służbie zdrowia, wolontariuszach, siostrach zakonnych i księżach, którzy w ostatnich dniach zdecydowali się pozostać w izolacji wraz z chorymi, aby im służyć – podkreślił.

– Prosimy miłosiernego Boga o ustąpienie pandemii – dodał.

comments powered by Disqus