W Nowej Hucie dowiesz się więcej o wymianie pieców

Od wczoraj na osiedlu Zgody 2 działa punkt doradczo-konsultacyjny dla mieszkańców, którzy są zainteresowani zmianą ogrzewania z węglowego na bardziej ekologiczne. – W punkcie pracownicy samorządu służą pomocą i informacją. Organizowane są też dyżury specjalistów – mówi Ewa Olszowska-Dej, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Urzędnicy informują, że punkt będzie działał od 7:30 do 15:30. – W pierwszym okresie działalności będziemy sprawdzać, jakim punkt cieszy się zainteresowaniem mieszkańców i w jakich godzinach jest największy ruch. Możliwe są więc zmiany godzin otwarcia za jakiś czas – zaznacza Ewa Olszowska-Dej.

W punkcie będzie można poznać ofertę wymiany systemu ogrzewania, wyboru dostawców energii oraz zasad i możliwości pozyskania środków finansowych na wsparcie inwestycji z Urzędu Miasta Krakowa w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji czy MPEC (program „Ciepło dla Krakowa"). Specjaliści pomogą również prawidłowo wypełnić wniosek o dotację do wymiany pieca, a także wytłumaczą jak uzyskać pomoc w ramach programu osłonowego dla najuboższych.

Przez pięć godzin od 9 do 14 dyżur będą pełnić specjaliści. We wtorki wszyscy zainteresowani ogrzewaniem gazowym będą mogli spotkać się z pracownikiem PGNiG, a w czwartki z porady skorzystają również osoby, które chcą wziąć udział w programie osłonowym – radą będzie służyć pracownik MOPS. Poniedziałki i środy będą dedykowane głównie dotacjom do inwestycji proekologicznych.

Pojawiają się jednak głosy, że Nowa Huta to chybione miejsce na ulokowanie takiego punktu, ponieważ dominuje tam zabudowa wielorodzinna, a osoby tam mieszkające nie załatwiają spraw związanych z wymianą pieców na własną rękę. Nie zgadza się z tą opinią Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa. – Lokalizacja jest jak najbardziej dobra, ponieważ sprawy związane z dotacjami i tak mieszkańcy załatwiają w Wydziale Kształtowania Środowiska na osiedlu Zgody. Otwarty dziś punkt ma charakter jedynie informacyjny i doradczy. Chodziło o to, żeby w jednym miejscu mieszkańcy mieli pełną informację o ofercie wymiany pieców węglowych ze strony miasta i dostawców energii, a także o możliwości skorzystania z programu osłonowego dla najuboższych – tłumaczy przedstawiciel UMK.

comments powered by Disqus