W Nowej Hucie powstanie centrum badań otwartego ognia

fot. ŁJ

W Nowej Hucie przy ul. Cementowej rozpoczęto budowę Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało dotację w wysokości 4 mln zł na rzecz powstania obiektu.

W środę, 25 sierpnia nastąpiło wbicie łopaty pod budowę nowego centrum badawczego. – Symbolicznie rozpoczynamy budowę Centrum Bezpieczeństwa Pożarowego i Akustyki. Jedynego takiego miejsca w Małopolsce, a właściwie w Europie ze względu na unikatową aparaturę ośrodka – mówił podczas konferencji prasowej Paweł Pichniarczyk, dyrektor Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

W Nowej Hucie powstanie centrum, nad którym prace rozpoczęły się już cztery lata temu. Zaczęło się od koncepcji, stworzenia projektu, aż po pozwolenie na budowę obiektu. Za rok centrum powinno być gotowe – tłumaczył Paweł Pichniarczyk. Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło 4 mln zł na budowę obiektu.

Ośrodek będzie prowadził badania dla przemysłu materiałów budowlanych, w tym budownictwa modułowego pod względem akustyki oraz oceny bezpieczeństwa pożarowego. Badaniami objęte będą najważniejsze właściwości związane z bezpieczeństwem pożarowym, czyli reakcją na ogień, odpornością ogniową ścian czy stopniem rozprzestrzeniania się ognia przez ściany zewnętrzne oraz dachy. Do tego dochodzą badania izolacyjności akustycznej, jak i pochłaniania dźwięku.

W powstającej hali będą prowadzone badania na otwartym ogniu w komorach zamkniętych. Inwestycja obejmuje również budowę instalacji oczyszczania produktów spalania oraz stanowiska do badań pochłaniania dźwięku.

Partnerem inwestycji są krakowskie uczelnie – Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Rolniczy, które będą wykorzystywały centrum jako swoje zaplecze badawcze i dydaktyczne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze