W plenerze i z balkonu. Narodowe Czytanie „Balladyny” w Krakowie

Kolejna edycja Narodowego Czytania już 5 września fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Już w najbliższą sobotę odbędzie się narodowe Czytanie „Balladyny”. W Krakowie wspólne czytanie odbędzie się na placu Szczepańskim i w Teatrze Słowackiego.

„Balladyna” Juliusza Słowackiego to lektura dziewiątej odsłony akcji, która jest organizowana przez prezydenta Polski od 2012 roku.

– Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji – napisał w liście prezydent Polski Andrzej Duda.

Czytanie w Krakowie

Gdzie w Krakowie będzie można dołączyć do wspólnego czytania? Biblioteka Kraków zaprasza mieszkańców na plac Szczepański o godzinie 15.00.

– Wybrane fragmenty tego wybitnego dzieła polskiego romantyzmu czytać będą aktorzy, prezydent Krakowa oraz przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz instytucji kultury – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

A będą to m.in. prezydent Jacek Majchrowski, dyrektor wydziału kultury urzędu miasta Katarzyna Olesiak, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury Zbigniew Grzyb, dyrektor Starego Teatru Marek Mikos, aktorzy i aktorki związani ze Starym Teatrem i Teatrem Stu – Radosław Krzyżowski, Jerzy Trela, Grzegorz Mielczarek czy Katarzyna Krzanowska.

Wraz z aktorami i aktorkami „Balladynę” czytać będą osoby, które zgłosiły się do udziału w internetowym castingu przeprowadzonym przez Nowohuckie Centrum Kultury.

W trakcie wydarzenia Teatr Stu przedstawi sceny z własnej inscenizacji „Balladyny” (reż. Krzysztof Pluskota), a Narodowy Stary Teatr przedstawi dialog dwóch aktorek pod tytułem „Szekspir Słowackiego”. Fragmenty z „Balladyny” i „Makbeta” zostaną opowiedziane w języku polskim i rosyjskim. Teatr Ab Intra zaprezentuje natomiast działania performatywne związane z dramatem Słowackiego.

Podobnie jak rok temu, wydarzenie będzie transmitowane online do Centralnej Biblioteki Miasta Wilna - miasta, w którym Słowacki spędził młodość.

Czytanie na balkonie

Do wspólnego czytania, ale i śpiewania zaprasza również Teatr Słowackiego. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 12.00. W lutym teatr wystawił tekst swojego patrona na Scenie MOS.

Przedstawienie opowiada m.in. o przejęciu władzy w obliczu końca świata.

– Władza jest dzisiaj grą fałszu. Ludzi, którzy chcieliby skosztować tego tortu, jest wielu. Coś, co wszystkich łączy, to władza zdobyta przez fałsz – tak przed premierą „Balladyny” mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Paweł Świątek.

Cała rozmowa >>> Żądza władzy

Podczas Narodowego Czytania zostaną wykorzystane spektaklowe opracowanie tekstu reżysera i piosenki skomponowane przez Dominika Strycharskiego.

– Czytać będziemy z balkonu teatru. Dla widzów zgromadzonych na placu Świętego Ducha. W tę sobotę. W południe. Serdecznie zapraszamy nad Gopło! – zachęca do udziału we wspólnym czytaniu Marta Pawlik, rzeczniczka Teatru Słowackiego.

comments powered by Disqus