W Skawinie powstało osiedle jerzyków. Tak miasto walczy z plagą komarów [ZDJĘCIA]

Skawina walczy z plagą komarów. Dlatego też w mieście powstało "osiedle dla jerzyków" fot. mat.prasowe gminy Skawina
W Skawinie zamontowano budki lęgowe dla jerzyków. Plaga komarów daje się mieszkańcom we znaki, dlatego też miasto wzywa na pomoc te pożyteczne ptaki.

Jerzyki to ginące ptaki polskich miast. Niestety, ich populacja wciąż spada. To ptaki bardzo pożyteczne dla człowieka. Mają duży apetyt i słyną z tego, że codziennie potrafią zjeść nawet 20 tys. komarów, chociaż to nie jedyne ich źródło pokarmu. W menu jerzyków znajdują się również meszki, muchy i inne drobne latające owady.

Urząd miasta w Skawinie kupił 20 budek lęgowych i zainstalował je na ścianie hali widowiskowo – sportowej w centrum miasta.

– To odpowiedź na inicjatywę mieszkańców, którzy chcieli wesprzeć jerzyki w coraz trudniejszych dla nich czasach. Urzędnicy razem z mieszkańcami wybrali rodzaj budek oraz ustalili ich lokalizację – tłumaczy Marcin Kozielski, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Skawina.

Osiedle dla jeżyków

Wybór miejsca nie był przypadkowy. W bliskiej odległości nowego „osiedla dla jerzyków” znajduje się park miejski z dużym zbiornikiem wodnym. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków.

Nowe domy dla jerzyków znajdują się bardzo blisko siebie. Jak twierdzą ornitolodzy,  jerzyki lubią żyć w koloniach i trzymają się razem.

– Nowe domy dla jerzyków w Skawinie na pewno się przydadzą, ponieważ mieszkańcy regularnie zgłaszają nam, że widzieli te ptaki w swojej okolicy. Nagrania krążą po forach internetowych i nie ulega wątpliwości, że jerzyki są blisko nas. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów – mówi zastępca burmistrza Skawiny, Witold Grabiec.

 

comments powered by Disqus