W środę zamknięte restauracje i firmy na Kazimierzu. Protestują przeciwko strefie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Część przedsiębiorców oraz mieszkańców Strefy Czystego Transportu na Kazimierzu rozpoczyna w środę protest. Chcą jak najszybszej likwidacji SCT. Zapowiadają, że prawie sto podmiotów będzie od godziny 10 do 16 zamkniętych.

– Zdecydowaliśmy się na protest, gdyż Strefa Czystego Transportu została wprowadzona bez rzetelnych konsultacji. Aktualnie po dwóch miesiącach obowiązywania SCT odnotowujemy duży odpływ klientów, obrotów i rentowności naszych firm – mówił na konferencji prasowej zorganizowanej na placu Nowym przedsiębiorca Tomasz Nosek.

Nie chcą czekać do lipca

Zaznaczył, że pracownicy oraz właściciele firm nie mogą czekać do lipca tego roku. Wtedy ma przestać działać Strefa Czystego Transportu, która według zapowiedzi urzędników została wprowadzona eksperymentalnie.

Protestujący przeprowadzili własny sondaż. Zebrali do teraz 750 ankiet, które są podpisane z imienia i nazwiska, a także z nazwy firmy. – Prawie sto procent przedsiębiorców mówi stanowcze „nie” strefie – podkreślał Nosek.

Tomasz Nosek dodał, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z problemów komunikacyjnych i rozumieją potrzebę uspokojenia ruchu samochodowego. Ich zdaniem lekiem ma być wprowadzenie śródmiejskiej strefy płatnego parkowania (możliwość ustalenia wyższych stawek za godzinę postoju) po przeprowadzeniu dogłębnych konsultacji społecznych.

W środę protest

W środę prawie sto firm na Kazimierzu w godzinach od 10 do 16 ma być zamkniętych. – Chcemy pokazać, jak będzie wyglądać Kazimierz przy dalszym funkcjonowaniu tej strefy – mówił Marcin Seweryn.

Właściciele firm, wspólnie ze swoimi pracownikami, mają pojawić się na sesji Rady Miasta Krakowa. Będą żądać od radnych likwidacji Strefy Czystego Transportu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus