W szwedzkim stylu. Tak wygląda mała biblioteka przy Rajskiej

fot. mat.prasowe

Strefę dla dzieci w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej urządzono w szwedzkim stylu. Od teraz najmłodsi mogą bezpłatnie korzystać z urządzonej dla nich przestrzeni.

„Małą bibliotekę” zaprojektował Instytut Szwedzki, a wyposażyła krakowska Ikea. Pierwotnie stanowiła część stoiska szwedzkiego podczas 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Po wydarzeniu podjęto decyzję o przeniesieniu strefy do biblioteki na Rajskiej.

Z miłości do Pippi

– Wszyscy znamy i kochamy Pippi, a książki Martina Widmarka należą do tych najczęściej u nas wypożyczanych. Dzięki projektowi Mała biblioteka nasi najmłodsi czytelnicy mogą w odnowionej przestrzeni poznawać kolejnych bohaterów szwedzkiej literatury dla dzieci – przyznaje Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

W strefie można poczytać czy poukładać puzzle.

– Nasza koncepcja adresowana jest do dzieci w wieku 0-6 lat i ich opiekunów – opowiada Emma Jansson z Instytutu Szwedzkiego. - Zaprojektowana przez Szwedkę Klarę Svae przestrzeń ma być miejscem, w którym najmłodsi czytelnicy samodzielnie lub wraz z opiekunami będą mogli oddać się lekturze, pobawić, wziąć udział w warsztatach albo po prostu odpocząć w otoczeniu książek autorstwa szwedzkich pisarzy w polskich tłumaczeniach – dodaje.

Już 2 lutego w „Małej bibliotece” odbędą się warsztaty, które poprowadzi pisarka, tłumaczka i dziennikarka Barbara Gawryluk.

comments powered by Disqus