W tym roku bez Nagrody im. Szymborskiej. 100 tys. zł trafi do pisarzy w trudnej sytuacji materialnej

W tym roku nie odbędzie się konkurs o Nagrodę im. W. Szymborskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W tym roku Nagroda im. Wisławy Szymborskiej nie zostanie przyznana. Zarząd fundacji imienia noblistki postanowił, że 100 tys. zł trafi na fundusz zapomogowy dla pisarzy w trudnej sytuacji materialnej.

Fundacja zorganizowała specjalną edycję funduszu zapomogowego pod hasłem „Wszelki wypadek. Fundacja Wisławy Szymborskiej ludziom pióra”. Kwota w wysokości 100 tys. zł zostanie przeznaczona dla osób, które na skutek pandemii straciły źródło utrzymania.

– W porozumieniu z naszymi sponsorami jednogłośnie podjęliśmy decyzję, by środki, które miały być przeznaczone w tym roku na Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej, zostały przesunięte na Fundusz Zapomogowy. W jego ramach od wielu lat wspieramy pisarzy, którzy znaleźli się - z przyczyn losowych - w ciężkiej sytuacji materialnej – poinformował prezes fundacji, Michał Rusinek.

Zaapelował również o zrozumienie do poetek, poetów i wydawców, którzy zgłosili książki poetyckie do tegorocznej edycji konkursu.

– Zapewniamy, że wszystkie przyjęte tomy automatycznie przejdą do kolejnej edycji – powiedział Rusinek.

Wnioski o wsparcie finansowe należy wysyłać drogą mailową do 31 maja 2020. Wszystkie informacje są już dostępne na stronie www.szymborska.org.pl.

comments powered by Disqus