W tym roku rozpocznie się budowa Małopolskiego Centrum Nauki. Potrzeba 226 mln zł

Małopolskie Centrum Nauki

W tym roku rozpocznie się budowa Małopolskiego Centrum Nauki. 29 czerwca władze Cogiteonu ogłosiły przetarg na wykonawcę obiektu. Na złożenie ofert jest czas do pierwszej połowy sierpnia.

W budynku, który powstanie w Krakowie przy al. Bora-Komorowskiego znajdzie się wystawa stała o człowieku, obejmująca ok. 100 interaktywnych eksponatów. Oprócz niej do dyspozycji odwiedzających będzie 6 laboratoriów i pracowni.

– Instytucja powstała, aby wspierać edukację i popularyzować wiedzę, głównie wśród dzieci i młodzieży. Każdym mieszkaniec Małopolski znajdzie coś dla siebie – deklaruje Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Na dachu powstanie ogród

Na dachu zaplanowano pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m2. To wielkość odpowiadająca niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu znajdą się rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne.

Budynek z rozwiązaniami proekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii, którą mamy pod nogami. Pompy ciepła pomogą w lecie chłodzić obiekt, a w zimie dodatkowo go ogrzewać. Zaplanowany obiekt ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi.

Potrzeba 226 mln zł

– Od dwóch lat trwały intensywne prace, których efektem jest 50 segregatorów dokumentacji projektowej – mówi Piotr Szymański, dyrektor Cogiteonu. – Budynek zaplanowany jest na terenach, będących w przeszłości częścią Strefy Aktywności Gospodarczej. Powstanie na nich instytucja kultury, a nie kolejny biurowiec czy osiedle – zapewnia Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Trwa procedura zwiększenia budżetu projektu do 226 mln zł. Kwota obejmuje zarówno budowę siedziby centrum nauki, jak również powstanie ekspozycji stałej oraz zakup wyposażenia. Co ważne, prawie 70% środków pochodzi z Unii Europejskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus