W Zielonkach powietrze nie lepsze niż w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prowadzone od połowy do końca lutego pomiary zanieczyszczeń w powietrzu w Zielonkach nie są pozytywne. Granicząca od północnej strony Krakowa gmina ma duży problem ze smogiem.

Jeden z pyłomierzy  został zamontowany na budynku urzędu gminy w Zielonkach. – Przez 11 dni na prowadzonych wskazania pyłomierza były wyższe niż na stacji monitoringu jakości powietrza na Alejach Trzech Wieszczów w Krakowie – mówi Jacek Peszko z Krakowskiego Alarmu Smogowego, który wraz z Radiem Kraków przeprowadzał badania.Stężenie powyżej normy utrzymywały się mimo wietrznej pogody.

– Najwyższe stężenia godzinne odnotowywano wieczorem oraz nocą – kiedy to mieszkańcy dorzucają do pieców i kotłów grzewczych – zauważa Peszko.

Marszowiec jak Bronowice

Badania pokazały również analogię między położonym wyżej niż reszta gminy osiedlem Marszowiec a Bronowicami.  – Wyniki z pomiarów były zbliżone do tych ze stacji na ul. Złoty Róg. W tej części Zielonek zanieczyszczenie było niższe – norma dzienna została przekroczona przez trzy dni na 11 dni pomiarów – informuje działacz antysmogowy.

W budżecie Zielonek na 2016 rok można znaleźć zapis, że na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu  gmina przeznaczy 153 tys. złotych.

comments powered by Disqus