Wajdy pytania o Polskę w Starym Teatrze

Stary Teatr zaprasza na wystawę 12 prób. Inspiracje, tropy, superobiekty fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
12 prób. Inspiracje, tropy, superobiekty – dzięki nowej ekspozycji w Starym Teatrze poznamy tajniki pracy Andrzeja Wajdy.

Dzięki wystawie w teatralny świat reżysera wejdziemy od zaplecza: śladami inspiracji, tropów historycznych, tekstowych czy inscenizacyjnych rozwiązań. Ekspozycję można zobaczyć w interaktywnym muzeum Starego Teatru – MICET.

Tropem Wajdy

Reżyser na deskach teatru zrealizował łącznie 18 spektakli, a wśród nich m.in. „Wesele”, „Noc listopadowa” Wyspiańskiego, „Biesy” oraz „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego czy „Hamlet” i „Makbet” Szekspira.

– My na potrzeby wystawy wybraliśmy dwanaście z nich. Z materiałów inscenizacyjnych, tekstowych i wypowiedzi twórców wyłoniło się dwanaście pytań, które były bazą do powstania ekspozycji. Wajda w swojej twórczości pytał przede wszystkim o Polskę, społeczeństwo, pojedynczych obywateli – mówi Anna Litak, kurator MICET-u. I tak powstała wystawa 12 prób. Inspiracje, tropy, superobiekty.

Pytania o Polskę

Fakty czy mity? Bohater czy zdrajca? Przyszłość czy przeszłość? Rozum czy emocje? – to tylko niektóre z wątków, nad którymi zastanawiał się Wajda. Każdy z odwiedzających Stary Teatr sam będzie mógł na te pytania odpowiedzieć w przygotowanej przez muzeum ankiecie. Pomocne będą tutaj kostiumy, rekwizyty, fotografie czy dokumentacja wideo z przedstawień.

– Prezentujemy różne obiekty ze spektakli Wajdy. Jednak nie są one opisane w standardowy sposób – tutaj podpisy zostały zbudowane wraz z autorami tekstów czy krytykami – mówi Litak. – Takie podpisy otwierają nam nową perspektywę, jeśli chodzi o zadane pytania oraz odpowiedzi na to, o czym Wajda mówił – dodaje Litak.

Nowo otwartą ekspozycję można zobaczyć na parterze teatru do 31 lipca. Jest ona poszerzeniem dotychczasowej wystawy prezentowanej w muzeum MICET.

Od czasu otwarcia w podziemiach budynku można zobaczyć m.in. egzemplarz reżyserski Wajdy do spektaklu „Makbet”, sprawdzić, jaki wpływ na przedstawienia Wajdy miała muzyka, czy sprawdzić, jak wyglądało tworzenie kostiumów do spektakli. Natomiast w mediatece będącej archiwum przedstawień wystawionych na narodowej scenie można znaleźć zdjęcia, projekty scenografii, afisze czy plakaty do spektakli.