Walka o czysty Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Władze miasta i zarząd PGE Energia Ciepła podpisali umowę o współpracy na rzecz zrównoważonego i niskoemisyjnego rozwoju. Porozumienie ma pomagać w walce o czysty Kraków.

– Podpisana dzisiaj umowa pozwoli na jeszcze bardziej zintensyfikowane działania, mające na celu ochronę środowiska poprzez zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców. To ważne w kontekście obowiązującego od 1 września zakazu palenia węglem i drewnem na terenie miasta – stwierdza Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Wiceprezydent Andrzej Kulig podkreśla, że to nie jest nowa współpraca, a jedynie jej kontynuacja. – Uważamy, że przyszłością jest dostosowanie do zmian klimatycznych, korzystanie ze źródeł odnawialnych, a także ograniczenie niskiej emisji – wyjaśnia wiceprezydent. – W tym zakresie jesteśmy bardzo zbieżni z PGE – dodaje.

PGE przedstawiło zmiany w zakresie technologicznych. Władze miasta zainteresowały się programem modernizacyjnym, który zakłada odchodzenie od paliw stałych, a w szczególności od węgla. Zbieżne jest to z planami Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Spółka w swojej strategii zakłada bowiem zwiększenie użycia fotowoltaiki i innych źródeł energii odnawialnej.

– Wspólnie będziemy rozwijać infrastrukturę ciepłowniczą, która w optymalny sposób przyczynia się do poprawy jakości powietrza w Krakowie. Przykładem takich działań jest współpraca przy tworzeniu średnio- i długoterminowej strategii zaopatrzenia Krakowa w ciepło i energię elektryczną – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

comments powered by Disqus