Wawel Odzyskany. Śmiałe wizje odbudowy w jednym miejscu

"Wawel Odnaleziony" to nowa stała wystawa Zamku Królewskiego na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Polski Akropolis ze śmiałej wizji Wyspiańskiego? Ogromnych rozmiarów rzeźba „Pochód na Wawel” zamykająca dziedziniec arkadowy od zachodu? Teraz wszystkie koncepcje odbudowy wzgórza zobaczymy na stałej wystawie „Wawel Odzyskany”.

Zwiedzający będą mogli oglądać wystawę już od najbliższego wtorku, 28 stycznia. „Wawel Odzyskany” to opowieść o dziejach wzgórza od utraty niepodległości Rzeczypospolitej w 1795 roku do czasów współczesnych. To również opowieść o jego odzyskaniu z rąk Austriaków i jego wieloletniej restauracji.

– Pomimo utraty niepodległości, naród Polski nigdy nie zapomniał o Wawelu. Ciągle pozostawaliśmy w świadomości narodu, a Wawel ją tworzył, spełniał funkcję państwowotwórczą. Pielgrzymowały tu wycieczki ze wszystkich trzech zaborów. To miejsce odegrało dużą rolę w odbudowie państwa polskiego – przyznaje Halina Billik z archiwum Zamku Królewskiego na Wawelu, jedna z kuratorek wystawy.

Wawel multimedialnie

Na wystawie nie brak multimediów, które towarzyszą prawie wszystkim zagadnieniom.

– W przestrzeniach Zamku Królewskiego nie ma multimediów, bo moim zdaniem we wnętrzach historycznych są nie na miejscu. Tutaj jest tego sporo, dlatego jesteśmy ciekawi, jak to będzie odbierane – mówi prof. Jan Ostrowski, były dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na wystawie w wersji zdigitalizowanej zobaczymy m.in. cztery koncepcje zagospodarowania wzgórza wawelskiego Adolfa Szyszko-Bohusza, film o konserwacji wawelskich budynków „Wawel z lotu ptaka” czy projekt zabudowania Wawelu autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Władysława Ekielskiego.

– Jesienią 1904 roku Wyspiański i Ekielski zaczęli pracować nad Akropolis – projektem zabudowy Wzgórza Wawelskiego. Autorzy chcieli wyburzyć zabudowania poaustriackie i na ich miejscu wznieść nowy gmach, utworzyć polityczne, kulturalne i duchowe centrum Polski – opowiada kuratorka wystawy Agnieszka Janczyk z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Rzeźby

„Wawel Odzyskany” to nie tylko multimedia. W przestrzeni ekspozycji prezentowane są wybrane Głowy wawelskie Xawerego Dunikowskiego, rzeźba „Pochód na Wawel” Wacława Szymanowskiego, która według jednej z koncepcji miała zamykać dziedziniec arkadowy od zachodu, czy malowidła Szczęsnego Kowarskuego i Zygmunta Waliszewskiego.

Ekspozycja mieści się w pomieszczeniach parteru budynku nr 7. Ekspozycja jest zwieńczeniem wieloletniego projektu „Wawel – dziedzictwo dla przyszłości”, który obejmował m.in. prace budowlane i konserwatorskie.

Wystawę można zwiedzać od wtorku do soboty w godzinach 9.30–16.00 (styczeń–marzec). W poniedziałek wstęp bezpłatny, wstęp na podstawie bezpłatnej wejściówki pobranej w kasie biletowej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus