Wawelskie dziedzińce o zmierzchu zamienią się w koncertową salę

Wawel fot. LoveKraków.pl
W najbliższą sobotę rozpoczyna się kolejna odsłona festiwalu Wawel o zmierzchu. Koncerty jak zawsze odbędą się na dziedzińcach zamku królewskiego – arkadowym i Batorego.

– Proszę sobie wyobrazić zapadający zmierzch, rozświetlone dziedzińce, śpiew ptaków przeplatający się z muzyką... Tutaj artystami są również wawelskie dziedzińce, co nadaje temu wydarzeniu ogromny urok – uważa Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczna festiwalu Wawel o zmierzchu.

To już dwunasta edycja festiwalu. Koncerty na Wawelu będą się odbywać w każdą sobotę aż do końca wakacji. Ostatni z nich zaplanowano na 31 sierpnia.

– Do tej pory w ramach cyklu Wawel o zmierzchu odbyły się 104 koncerty, a udział w nich wzięło ponad 50 tys. słuchaczy – informuje Danuta Ziernicka, wicedyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Na dobry początek

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w najbliższą sobotę. Na początek – koncert młodych pianistów na dziedzińcu arkadowym. Od godziny 10.00 do 13.00 wystąpią Maria Słysz, Aleksandra Dąbek i Paweł Wojciechowski. Zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego.

V Symfonia

Natomiast wieczorem, o 20.00 na dziedzińcu arkadowym rozpocznie się koncert inauguracyjny, podczas którego zabrzmią kompozycje Chopina, Maurice Ravela i Beethovena. Wykona je Orkiestra CORda Cracovia pod batutą Łukasza Borowicza. W trakcie koncertu zabrzmi słynna V Symfonia Beethovena.

– Z tą symfonią to sprawa jest przedziwna. W związku z tym, że jest tak znana, często nie gra się jej na koncertach. Ten utwór to ofiara własnej sławy – jest tak znany, że w związku z tym prawie w ogóle nie jest grany, bo wszyscy uważają, że nie będą grać takich oczywistości. To naprawdę rzadkość, aby tę kompozycję usłyszeć na żywo i to w takim miejscu – mówi dyrygent Łukasz Borowicz.

Kolejne lipcowe koncerty odbędą się na dziedzińcu Batorego. W sierpniu na dziedzińcu arkadowym odbędą się dwa koncerty – „nadzwyczajny recital fortepianowy” Kevina Kennera, który wykona kompozycje Paderewskiego i Chopina oraz koncert finałowy.

Czas na finał

Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert, podczas którego publiczność wysłucha utworów Stanisława Moniuszki. W programie m.in. Bajka, Uwertura do opery Halka czy Tańce góralskie z opery Halka. W pozostałe soboty koncerty zaplanowano na dziedzińcu Batorego.

Organizatorem festiwalu Wawel o zmierzchu jest Zamek Królewski na Wawelu i Grupa Twórcza „Castello”.

Bilety można kupić w Punkcie Informacji Miejskiej przy ul. Św. Jana, w Filmotechnice Pasażu Bielaka przy Rynku Głównym czy w Pawilonie Wyspiańskiego oraz na godzinę przed rozpoczęciem koncertu na Wawelu, w punkcie informacji turystycznej.

 

comments powered by Disqus