We wrześniu wypożyczysz rower w ramach biletu okresowego

Posiadacze ważnego biletu okresowego na wszystkie linie komunikacji miejskiej będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej wypożyczalni rowerów KMK Bike. Udało nam się dowiedzieć, że prawdopodobnie 16 września ZIKiT uruchomi cały system oraz postawi 20 stacji.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, który w maju przejął organizację miejskich wypożyczalni rowerowych, planuje synchronizację Krakowskiej Karty Miejskiej z systemem KMK Bike. Prawdopodobnie od 16 września, na początku Europejskiego Tygodnia Mobilności, miejska jednostka pochwali się uruchomieniem swojego projektu. – Zakładamy, że pierwsze czytniki Krakowskiej Karty Miejskiej na stacjach KMK Bike pojawią się w połowie września – potwierdza nasze informacje Michał Pyclik z Biura Prasowego ZIKiT.

Jak zdradza urzędnik, już za kilka dni zacznie się integracja karty miejskiej z oprogramowaniem służącym do wypożyczania rowerów. Informatycy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, wspólnie z MPK w tym tygodniu przystąpią do testowania rozwiązań. – Dokładamy wszelkich starań, aby żeby jeszcze w tym sezonie można było skorzystać z miejskich rowerów okazując ważny bilet – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Pyclik.

Tylko posiadacze ważnego biletu na wszystkie linie będą mogli skorzystać z możliwości darmowego wypożyczenia roweru. – Pasażer komunikacji miejskiej z aktualnym biletem sieciowym będzie mógł skorzystać za darmo z roweru. Jednak tylko przez dwie, trzy godziny. Chcemy uniknąć sytuacji, kiedy ktoś pożyczy rower na kilka dni – informuje Michał Pyclik. Po ponownym wpięciu roweru w stację KMK Bike będzie można przedłużyć czas użytkowania.

Z pomysłu ZIKiT zadowolone są środowiska rowerowe. – Uważam, że to idealne rozwiązanie, aby zachęcić mieszkańców Krakowa do korzystania z komunikacji zbiorowej – uważa Adam Łaczek ze Stowarzyszenia Miasta dla Rowerów.– Będzie można śmiało powiedzieć, że opłaca przesiąść się na komunikacje miejską.

Nasz rozmówca przekonuje, że uzupełnienie oferty transportowej miasta o rowery usprawni podróż krakowianom. – W przypadku zatrzymania tramwajów, albo korku ulicznego, użytkownik komunikacji miejskiej będzie mógł skorzystać z rowerów i tym sposobem ominie utrudnienia. To spore ułatwienie!

Wraz z uruchomieniem specjalnych czytników Krakowskiej Karty Miejskiej ZIKiT chce postawić 20 nowych punktów. – W ciągu kilku dni pojawi się przetarg na dostawę nowych stacji, które już fabrycznie będą posiadały urządzenia do odczytu danych z KKM – informuje Pyclik.
comments powered by Disqus