Weekend pełen atrakcji: Oryginalne obchody Dnia Kobiet, targi caravaningu i Kraków Mood

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Drugi weekend marca upłynie nie tylko pod znakiem święta przedstawicielek najpiękniejszej płci. Zapowiada się jako czas pełen doznań, emocji, myśli. Oto kilka subiektywnych propozycji wydarzeń.

Raj dla miłośników caravaningu – Camper & Adventure Expo

Expo Kraków zaprasza na jedyne targi caravaningu i turystyki off-roadowej w południowej Polsce w weekend 8-9 marca w godzinach 10.00-18.00. Podczas wydarzenia zwiedzający będą mogli zobaczyć nowoczesne kampery, terenowe campervany 4x4, przyczepy kempingowe oraz specjalistyczne pojazdy off-roadowe.

Organizatorzy przygotowali liczne strefy tematyczne, w tym Vanlife, Retro Vanlife oraz Offroad Adventure, prezentujące nowoczesne i klasyczne rozwiązania dla miłośników podróży na czterech kołach.

Na targach pojawią się podróżnicy i eksperci, tacy jak Ania i Wasyl z Busem Podróże Małe i Duże czy ekipa W4Wilki, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Opowiedzą o tym jak radzić sobie z planowaniem podróży, zarabianiem w drodze czy jak zmienić pasję w nowe możliwości.

Camper & Adventure EXPO 2025 będzie można zobaczyć prelekcje, warsztaty oraz spotkania, które z pewnością zainteresują zarówno pasjonatów caravaningu, jak i profesjonalistów z branży.



Opowieść o życiu – premiera spektaklu „Pogo”

Na podstawie reportażu Jakuba Sieczko polskiego socjologa, pisarza, specjalisty anestezjologii i intensywnej terapii – 8 marca o godzinie 19.00 odbędzie się premiera spektaklu „Pogo” w Teatrze Ludowym na Scenie pod Ratuszem, która zmieni się w karetkę pogotowia przedstawiając historię lekarza, ratownika medycznego i kierowcy.

Trzej mężczyźni przybliżą społeczeństwu tragedie i walkę o życie z którymi muszą się mierzyć na co dzień w swojej pracy, a także z którymi musiał się mierzyć autor książki pracując przez 6 lat w karetce pogotowia. Spektakl przedstawi trudności z jakimi muszą się mierzyć pracownicy karetki pogotowia oraz ich próby poradzenia sobie z sytuacją.

W role bohaterów spektaklu wcielą się Piotr Franasowicz, Tadeusz Łomnicki i Karol Polak. Przedstawienie w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.



Dzień kobiet – Muzeum Krakowa przygotowało się na święto Pań

Muzeum Krakowa z okazji dnia kobiet przygotowało kilka atrakcji dla Pań i nie tylko. W weekend 8-9 marca wstęp za symboliczną złotówkę dla kobiet na wystawę stałą w Pałacu Krzysztofy „Kraków od początku, bez końca”, 7-9 marca na wystawę czasową „Siłaczki” w Kamienicy Hipolitów oraz 8 marca zwiedzanie wierzy ratuszowej za symboliczną złotówkę dla kobiet.

Na wystawie czasowej „Siłaczki” 8 marca o godzinie 14.00 i 16.00 odbędzie się oprowadzanie kuratorskie w celu ukazania różnorodnej roli kobiet oraz siłaczy i siłaczek codzienności. Przybliżony zostanie temat emocji, potrzeb i talentów, przy wykorzystaniu dzieł plastycznych, poezji Wisławy Szymborskiej i Narcyzy Żmichowskiej. Muzeum Krakowa zaprasza również na spacer miejski „Krakowskim szlakiem kobiet pracujących” 8 marca o godzinie 13.00, który rozpocznie się na Placu Mariackim 3 w Kamienicy Hipolitów, podczas którego przybliżone zostaną codzienne zmagania pracujących kobiet.

Ponadto 8-9 marca o godzinie 11.00 odbędzie się oprowadzanie kobiecym szlakiem po wystawie stałej „Kraków od początku, bez końca” – Znane i zapomniane mieszkanki Krakowa. Podczas spotkania przypomniane zostaną postacie znanych oraz zapomnianych mieszkanek Krakowa. Na wydarzenia z przewodnikiem konieczna jest rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory.

„Czytamy i Oglądamy” – filmowa przygoda i warsztaty w Kinie Agrafka

Kino Agrafka zaprasza 9 marca o godzinie 11.00 na wydarzenie z cyklu „Czytamy i Oglądamy”. Młodzi widzowie będą mieli okazję obejrzeć animację pod tytułem „Oskar, Patka I Złoto Bałtyku”, po seansie odbędą się warsztaty artystyczne. Spotkanie jest dedykowane dla dzieci powyżej 6 roku życia.
Bilety można zakupić online na stronie kina.

„Czytamy i Oglądamy” to cykl spotkań łączących projekcje filmowe z warsztatami, mający na celu rozwijanie wyobraźni i kreatywności dzieci.

Weekend Kobiet w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon


W dniach 8–9 marca Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon zaprasza na wyjątkowe warsztaty organizowane w ramach „Weekendu Kobiet”. Podczas weekendu odbędą się takie warsztaty dla dużych i małych takie, jak „Babeczka w kąpieli” o godzinie 11.00 i 15.00 – uczestnicy poznają tajniki zapachów wykorzystywanych w kosmetykach, a także wykonają własne muffinki do kąpieli. Dodatkowo dowiedzą się, jak sprawdzać pH kosmetyków i które składniki są najbezpieczniejsze dla skóry.

Warsztaty „Kuchnia przyszłości” o godzinie 10.00 i 12.30– kulinarne eksperymenty, w których fizyka i chemia tworzą dania jak z innej planety.

Wydarzenie skierowane jest zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Jest ono częścią cyklu edukacyjnych spotkań w Cogiteonie. Organizatorzy zachęcają do zapisów i udziału w zajęciach, które pozwolą połączyć naukę z dobrą zabawą.

Spotkanie w Cogiteonie będzie okazją do naukowych eksperymentów i kulinarnych odkryć w Laboratorium Reakcji oraz Laboratorium Smaków.

Muzeum Manggha i zwiedzanie z aktorką Dorotą Segdą

W sobotę, 8 marca o godzinie 12.00, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie „To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda”. Gościem wydarzenia będzie Dorota Segda – aktorka, która współpracowała z Andrzejem Wajdą podczas realizacji spektakli teatralnych, m.in. Wesele i Hamlet IV w Narodowym Starym Teatrze.

Wystawa jest częścią obchodów trzydziestolecia Muzeum Manggha, poświęcona twórczości Krystyny Zachwatowicz-Wajdy i Andrzeja Wajdy. W ramach cyklu oprowadzań po ekspozycji głos zabrały już inne znane postacie, m.in. aktor Marek Kondrat oraz dziennikarka filmowa Kaja Klimek.

Na wydarzenie nie obowiązuje rezerwacja miejsc, o udziale decyduje kolejność zgłoszeń w dniu spotkania. Maksymalna liczba uczestników to 35 osób. Koszt udziału zawiera się w cenie biletu wstępu na wystawę.

Kraków Mood powraca z wiosenną edycją

W niedzielę, 9 marca odbędzie się kolejna edycja targów Kraków Mood. Ponad 20 lokalnych twórców, rzemieślników, projektantów zaprezentuje szeroki wachlarz unikalnych przedmiotów: biżuterii, ceramiki, mody i akcesoriów. Będą również lokalne smakołyki, a także piękne przedmioty do dekoracji domu. Targi potrwają od 11.00 do 17.00 w Stradom House, ul. Stradomska 1.

Kraków Mood to targi promujące lokalnych artystów i rzemieślników, umożliwiając im bezpośredni kontakt z klientami. Wydarzenie to nie tylko okazja do zakupów, ale również szansa na poznanie twórców i zrozumienie procesu powstawania unikalnych przedmiotów.