Weekend pełen atrakcji: Spacery po Krakowie, urodziny Kościuszki i Festiwal Teatrów dla Dzieci

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Świętowanie 277. urodzin Tadeusza Kościuszki, darmowe spacery po Krakowie, bajkowe opowieści na scenie NCK i teatralne nowości. W pierwszy weekend lutego będzie się działo!

„Kobieta i życie” w Teatrze Słowackiego

Już dziś na scenie Domu Machin odbędzie się premiera spektaklu „Kobieta i życie” w reżyserii Gosi Dębskiej. To opowieść o codzienności, wyzwaniach, zależnościach, nierównościach, wstydzie, bólu i strachu. To także historia siostrzanej miłości i walki o siebie.

– Bądź miła. Bądź grzeczna. Uśmiechaj się. Nie podnoś głosu. Stój w szeregu. Przytakuj. Nie odzywaj się. Bo mężczyźni są od kary, a kobiety są od ciszy. To zaledwie niektóre z lekcji, które odbiera główna bohaterka tekstu Maliny Prześlugi – pieśni o współczesnej kobiecie, która próbuje zrozumieć swoje miejsce w społeczeństwie – tak zapowiada spektakl Teatr Słowackiego.

W obsadzie: Alina Chechelska, Anna Lemieszek, Agnieszka Przepiórska i Antoni Milancej. Przedstawienie będzie można zobaczyć także 4, 5 oraz 7 lutego.

Bajkowe opowieści na scenie NCK

30 stycznia rozpoczął się Festiwal Teatrów dla Dzieci, którego nieodłączną część stanowią spektakle dla najnajów (dzieci od 6. miesiąca życia).

– Po raz pierwszy w tym roku, w samym środku zimy, zrobi się zielono, ponieważ tegoroczna edycja festiwalu będzie poświęcona zagadnieniom ekologii. Podczas 14 festiwalowych dni na trzech scenach dzieci zobaczą kilkanaście spektakli z teatrów z całej Polski. Bajkowe opowieści snuć będą aktorzy m.in. z Gdańska, Poznania, Warszawy, Olsztyna, Wałbrzycha, Lublina i Jeleniej Góry – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Do 12 lutego na scenie NCK zaprezentowanych zostanie kilkanaście spektakli. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w warsztatach oraz zwiedzaniu interaktywnych wystaw.

„Opera za trzy grosze” w Starym Teatrze

3 i 4 lutego na Dużej Scenie Starego Teatru odbędzie się premiera spektaklu „Opera za trzy grosze” Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla w reż. Ersana Mondtaga – jednego z najważniejszych współczesnych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, który po raz pierwszy pracuje w Polsce.

– Co za historia, magiczna i poruszająca – sugestywny obraz świata gangsterów, spowity podniecającą egzotyką zbrodni w blasku księżyca nad Soho. Światowy sukces ta najsłynniejsza jak dotąd niemiecka sztuka zawdzięcza także temu, że pod pokrywą bezwstydnego dowcipu i zmysłowej muzyki łatwo przeoczyć tkwiące wewnątrz zło, głęboką socjopatię – opisuje spektakl Thomaspeter Goergen, odpowiedzialny za dramaturgię.

Sztuka przeznaczona jest dla dorosłych widzów.

Urodziny Tadeusza Kościuszki

W sobotę, 4 lutego, krakowianie oraz turyści będą świętować 277. rocznicę urodzin Tadeusza Kościuszki. Z tej okazji dla wszystkich zwiedzających obowiązuje bezpłatny wstęp na kopiec Kościuszki i do Muzeum Kościuszkowskiego. Godziny otwarcia: 9:00–16:00.

W tym dniu będzie można także wziąć udział w darmowym oprowadzaniu z przewodnikiem po wystawie stałej „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Tury rozpoczną się o godz. 10:00 i 12:00. Zapisy: edukacja@kopieckosciuszki.pl (należy podać ilość osób i godzinę zwiedzania).

Z okazji urodzin Tadeusza Kościuszki odbędą się również bezpłatne warsztaty edukacyjne dla dzieci pt. „Urodziny w Muzeum”. Zajęcia będą miały charakter lekcji historii połączonej z aktywnościami plastycznymi w urodzinowej atmosferze. Dzieci otrzymają materiały edukacyjne i promocyjne. Start o godz. 12:00.

Zapisy: edukacja@kopieckosciuszki.pl (należy podać ilość osób i wiek dzieci, które wezmą udział w warsztatach).

Bezpłatne spacery po Krakowie

Koło Grodzkie PTTK w Krakowie zaprasza na kolejne darmowe spacery po Krakowie w ramach 51. sezonu akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Aby wziąć udział w wydarzeniu, wystarczy zgłosić się na miejsce zbiórki wskazane w programie.

W sobotę będzie można wybrać się na jedną z dwóch tras:
  • „Secesja w Krakowie” (dla odznaki brązowej) – zbiórka o godz. 9:30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”
  • „Zakony i klasztory – oo. Dominikanie i ss. Dominikanki” (dla odznaki srebrnej) – zbiórka o godz. 9:00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”.
W niedzielę zaś organizatorzy zapraszają na jedną z trzech propozycji:
  • „Miasto Kazimierz – dzielnica żydowska” (dla odznaki srebrnej) – zbiórka o godz. 9.00 na placu Wolnica
  • „Ciemna strona Krakowa” (dla odznaki złotej) – zbiórka o godz. 16.30 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”
  • Wykład „Kraków w II połowie XVII wieku i w wieku XVIII” (dla odznaki Z Pawim Piórem) – spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznak można uzyskać na stronie internetowej koła: www.kologrodzkie.pl

Ferie w Muzeum Krakowa

Zajęcia w trakcie trwania ferii zimowych przygotowało także Muzeum Krakowa. W sobotę w Rydlówce odbędą się warsztaty twórcze dla rodziny z dziećmi (10–13 lat) pt. „Weselenie – kolaże”. Start o godz. 11:00.

– Wspólnie nie tylko zwiedzimy Rydlówkę, poznając historię najsłynniejszego polskiego wesela, ale także uruchomimy wyobraźnię, spostrzegawczość i twórczą wrażliwość. Zabawimy się w muzealnych szpiegów, którzy – na podstawie drobnych wskazówek – mają za zadanie wyszukać obrazy i przedmioty. Stworzymy wyjątkowe kolaże inspirowane zgromadzonymi w Rydlówce obiektami – wyjaśniają organizatorzy.

Z kolei w niedzielę o godz. 11:00 odbędą się warsztaty dla rodzin z dziećmi i młodzieży (od 10 roku życia) pt. „W rogatywce i z karabinem”. Miejsce: Ulica Pomorska

Szczegółowe informacje o biletach i harmonogram akcji „Ferie w muzeum” można znaleźć TUTAJ.

„Jezioro łabędzie” – spektakl Royal Lviv Ballet

W sobotę na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zostanie zaprezentowana ponadczasowa historia miłosna o księżniczce zaklętej w łabędzia. Spektakl Royal Lviv Ballet to największy fenomen sztuki baletowej, który już od ponad stu lat niezmiennie zachwyca publiczność całego świata.

Bajkowa opowieść połączona z muzyką Piotra Czajkowskiego skomponowaną do libretta Władimira Biegiczewa i Wasilija Gelcera wprowadzą widzów w piękny, magiczny świat baletu klasycznego.

Wydarzenie początkowo miało się odbyć 11 grudnia ubiegłego roku. Nowy termin to 4 lutego. Start o godz. 19:00 w NCK.

Ferie na wrotkach w Galerii Kazimierz

W Galerii Kazimierz przed salonem Vistula pojawił się tor wrotkarski. Będzie on dostępny do 11 lutego w godz. 11:00–19:00. Wrotkarnia przeznaczona jest dla dzieci oraz osób dorosłych sprawujących opiekę nad dziećmi, przy czym liczba osób dorosłych jest ograniczona. O ilości osób decyduje obsługa. Z wrotkarni jednorazowo korzystać może maksymalnie 15 osób.

Zarówno wstęp na tor, jak i wypożyczenie wrotek jest darmowe.

Bieg Karnawałowy w Lesie Wolskim

W niedzielę w godz. 9:00–14:30 odbędzie się Bieg Karnawałowy GPK, czyli mieszanka sportowej rywalizacji z dobrą zabawą.

– Po raz kolejny będziemy tańczyć na GPK w rytmie samby. Nie zabraknie konkursu karnawałowego "Niech żyje bal!", jak i mnóstwa uśmiechniętych twarzy na kolejnym już biegu XI edycji Grand Prix Krakowa! – zapowiadają organizatorzy.

Do wyboru jest pięć tras (3,7 km, 5,7 km, 11,6 km, 23,2 km, 34,8 km) oraz biegi dla dzieci czy rywalizacja Nordic Walking.

„Wyspia” na Wawelu

Przypominamy, iż na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu pojawiła się instalacja artystyczna „Wyspia”. To dzieło Kingi Nowak inspirowane twórczością Stanisława Wyspiańskiego. Panele, wykonane z wielobarwnego szkła, przywodzą na myśl witraże słynnego malarza.

„Wyspia” jest zorientowana względem stron świata, a najważniejszy jej element stanowi światło słoneczne.

Nowa wystawa w Muzeum Witrażu

W piątek i sobotę warto odwiedzić też Pracownię i Muzeum Witrażu, gdzie niedawno zagościła nowa ekspozycja. Wystawa „Velare Lucem” jest wynikiem artystycznych eksperymentów z różnego rodzaju źródłami światła zestawionymi ze szkłem. Obejmuje twórczość Piotra Ostrowskiego w latach 2011–2022.

Ekspozycja wieńczy zeszłoroczne obchody 120-lecia Pracowni i Muzeum Witrażu, a jednocześnie inauguruje nową przestrzeń ekspozycyjną w budynku, dedykowaną sztuce współczesnej. Wystawę można zwiedzić za darmo.