Weekend pełen atrakcji: Szopki w Pałacu Krzysztofory, festiwal Boska Komedia i Targ Świąteczny

Wystawa szopek krakowskich, 2020 r. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Krzysztofory, dzień otwarty w MuFo Józefitów, festiwal teatralny Boska Komedia, a może Targ Świąteczny w Tauron Arenie? W ten weekend będzie się działo!

Wystawa szopek w Pałacu Krzysztofory

Za nami 80. Konkurs Szopek Krakowskich. Wielopoziomowe, strzeliste, bogato zdobione, duże i miniaturowe budowle można podziwiać na ekspozycji w Pałacu Krzysztofory. Szopki, choć zakorzenione w tradycji, często nawiązują do aktualnych wydarzeń.

W tym roku nie brakuje odniesień do solidarności Polski i Krakowa z Ukrainą podczas rosyjskiej agresji. Dzieła szopkarzy będą prezentowane na wystawie pokonkursowej do 27 lutego 2023 roku.

Jarmark Bożonarodzeniowy

Muzyka, grzaniec, świąteczne ozdoby i różne pyszności. Na Rynku Głównym trwa Jarmark Bożonarodzeniowy, w ramach którego kupcy z całej Polski prezentują swój towar w 85 kioskach handlowych i gastronomicznych.

Na stoiskach można znaleźć rożne świąteczne dekoracje i upominki, takie jak ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki, świece z wosku, ręcznie haftowane narzuty, obrusy i serwety, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny, filcu, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki czy wyroby skórzane.

Nie brakuje też świątecznych przysmaków, tradycyjnego grzańca, wina oraz miodów pitnych. Jarmarkowi Bożonarodzeniowemu jak zawsze towarzyszy wiele imprez artystycznych. Szczegółowy program poniżej.

Targ Świąteczny w Tauron Arenie

Mnóstwo inspiracji prezentowych, wyjątkowy klimat i coś na ząb. W niedzielę, 11 grudnia, w Tauron Arenie Kraków odbędzie się kolejna edycja Targu Świątecznego. To dobra okazja, by skompletować podarunki dla najbliższych lub siebie samego. Podczas wydarzenia będzie można znaleźć m.in. kosmetyki, biżuterię, książki, słodkości, przetwory czy herbaty.

– Zabierzcie ze sobą sąsiadów, rodziny, przyjaciół – będzie okazja do wspólnego śledzika, szczerych życzeń, a także przede wszystkim zrobienia świątecznych zakupów oraz prezentów dla najbliższych – zapraszają organizatorzy.

Targ Świąteczny ruszy o godz. 12:00, wstęp wolny. 11 grudnia odbędą się również States of Mind Festiwal oraz Pura Vida Festival.

Galicyjski Kiermasz Adwentowy

W weekend mieszkańcy Krakowa i turyści mogą także wybrać się na Galicyjski Kiermasz Adwentowy, który zagościł na placu Jana Nowaka Jeziorańskiego. Na odwiedzających czekają przysmaki kuchni tradycyjnej i świąteczne specjały.

Oprócz polskich przysmaków wystawcy oferują m.in. świąteczne swetry, czapki i szaliki, biżuterię, ceramikę, bożonarodzeniowe kartki, ozdoby i wyroby z czekolady. Galicyjski Kiermasz Adwentowy potrwa do 24 grudnia.

Świąteczna ciężarówka Coca-Coli

„Magia świąt zawsze znajdzie drogę” – pod takim hasłem Coca-Cola promuje akcję z udziałem czerwonych, rozświetlonych ciężarówek. To jedna z najbardziej wyczekiwanych atrakcji związanych ze świętami Bożego Narodzenia.

Kultowa ciężarówka Coca-Coli zagości w Krakowie już w sobotę. Przy Galerii Kazimierz zostanie utworzona specjalna przestrzeń, a na mieszkańców Krakowa i turystów czekać będzie wiele atrakcji. Wśród nich wirtualna przejażdżka saniami Mikołaja, pokój Świętego Mikołaja (instagramowa przestrzeń, w której będzie można zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem), minikonkursy z nagrodami czy fotobudka 360° z możliwością nagrania filmiku w slow motion. Będzie można także poznać historię świątecznej muzyki rozrywkowej.

Organizatorzy zapraszają w sobotę, 10 grudnia, od godz. 15:00 do 20:00. Dla odwiedzających przygotowano puszki Coca-Cola Zero Cukru (liczba napojów ograniczona).

Festiwal Boska Komedia

31 przedstawień, w tym 9 w sekcji konkursowej Inferno, 10 w sekcji Paradiso, 10 w Purgatorio oraz 2 spektakle stworzone przez twórczynie z Ukrainy. Tak w skrócie można opisać program tegorocznego festiwalu Boska Komedia, który odbywa się pod hasłem „Polskie tabu”.

– Festiwal zawsze budzi emocje, rozgrzewa nadzieje i spełnia marzenia. Jest w nim coś niesamowitego, co pozwoliło mu zaistnieć na arenie międzynarodowej, nie tylko jako miejsce prezentacji środowiska teatralnego, ale również ukrytego obrazu tego, co dzieje się w polskiej rzeczywistości – przekonuje Bartosz Szydłowski, dyrektor Boskiej Komedii.

Spektakle, które zostaną pokazane w trakcie festiwalu, koncentrują się na katolicyzmie i kulcie Jana Pawła II, uchodźcach, stosunkach polsko-żydowskich czy krachu wspólnej utopii. Twórcy starają się wyciągnąć to, co ukryte, by stało się zrozumiałe i rzetelnie przepracowane.

Festiwal Boska Komedia potrwa do 16 grudnia. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Koncerty w Filharmonii Krakowskiej

Filharmonia Krakowska zaprasza na finałowy koncert 55. Dni Muzyki Organowej w Krakowie, podczas którego z organistą Markiem Pawełkiem wystąpią soliści i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Włodzimierza Siedlika. W programie sakralne kompozycje Góreckiego i Moniuszki oraz organowa Improwizacja Marka Pawełka.

Koncert odbędzie się w sobotę, 10 grudnia, o godz. 18:00.

Z kolei w niedzielę, w ramach projektu „Muzyczne Mosty”, będzie można posłuchać kompozycji Beethovena, Schönberga i Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry Sinfonietta Cracovia i sekcji dętej Filharmonii Krakowskiej. Wieczór poprowadzi wschodząca gwiazda hiszpańskiej dyrygentury – Antonio Méndez, specjalizujący się w żywiołowych interpretacjach klasycznego repertuaru. Start o godz. 18:00.

Festiwal Filmu Niemego

Rozpoczął się najstarszy w Polsce przegląd filmów niemych, prezentowanych z towarzyszeniem muzyki na żywo. Hasło tegorocznej edycji „Przemiany” oznacza nie tylko zmiany obyczajowe czy technologiczne, ale także odważne eksperymenty z formą.

W programie, obok klasyki niemego kina („Złamana lilia” i „Nosferatu – symfonia grozy”), są dzieła awangardowe autorstwa m.in. Mai Deren i Germaine Dulac. Na ekranach zagoszczą także filmy stojące u progu dźwiękowej rewolucji np. „Skrzydła” Williama A. Wellmana czy „Szantaż” Alfreda Hitchcocka.

Festiwal Filmu Niemego, organizowany przez Fundację Dla Kina oraz Kino Pod Baranami, potrwa do 11 grudnia. Szczegółowy program wydarzenia dostępny na stronie www.festiwalfilmuniemego.pl.

Targi Vintage i Retro Kogel Mogel

W niedzielę, 11 grudnia, mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli wzbogacić swoje szafy o unikatowe rzeczy, jednocześnie darując im drugie życie. A to za sprawą kolejnej odsłony Targów Vintage i Retro Kogel Mogel.

– Na naszej specjalnej świątecznej edycji znajdziecie mnóstwo pięknych i niepowtarzalnych pomysłów na świąteczny prezent. Zaopatrzymy Waszą szafę w oldschoolowe swetry, ciepłe płaszcze, oszałamiające kreacje sylwestrowe oraz w wiele innych vintydżowych rarytasów – zapowiadają organizatorzy.

Targi odbędą się w kawiarni Hevre przy ul. Meiselsa 18 w godz. 12:00-18:00. Wstęp wolny.

Dzień otwarty w MuFo Józefitów

Warsztaty plastyczne i fotograficzne, wspólne odkrywanie zakamarków muzeum czy spotkanie na temat krakowskich tradycji świątecznych. Muzeum Fotografii zaprasza na kolejny dzień otwarty MuFo Józefitów, który odbędzie się w niedzielę, 11 grudnia. W programie:

  • 10:00 – Bombki czy bańki? Warsztaty z wykonywania ozdób choinkowych dla dzieci
  • 10:00, 11:00 i 16:00 – Bogate wnętrze MuFo. Oprowadzanie po MuFo Józefitów
  • 12:00 – Jak zmienia się miasto w święta? Warsztaty fotograficzne
  • 14:00 – Bożonarodzeniowe tradycje ziemi krakowskiej na dawnej fotografii

400-letnie kolędy w Pałacu Czartoryskich

W okresie przedświątecznym warto posłuchać nie tylko gwiazdkowych szlagierów i popularnych kolęd, ale też wyjątkowych, 400-letnich kompozycji. Muzeum Narodowe zaprasza w niedzielę, 11 grudnia, na koncert Cracow Singers w Muzeum Książąt Czartoryskich.

To premierowa prezentacja nieznanych dotąd kolęd, które zapisane zostały w cennych Kancjonałach, powstałych i przechowywanych od ponad 400 lat w Opactwie Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach. Publiczność będzie mogła usłyszeć zarówno język łaciński, jak i staropolski. Start o godz. 19:00.