Weekend pełen atrakcji: Targi Książki, Krakowskie Zaduszki Jazzowe i Ogród Świateł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Literackie spotkania z pisarkami i pisarzami, jazzowe koncerty, nowe wystawy i bajkowy spacer z Piotrusiem Panem. W ostatni weekend października na krakowian czeka sporo atrakcji.

Raj dla czytelników

W czwartek, 27 października, w EXPO Kraków wystartowały Międzynarodowe Targi Książki, odbywające się pod hasłem „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”. To cztery dni wypełnione spotkaniami z pisarzami i pisarkami, festiwalami czy różnymi wydarzeniami towarzyszącymi.

– Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie jest dla nas szczególna, ponieważ targi obchodzą jubileusz 25-lecia. W ciągu ćwierćwiecza stały się jednym z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce, budząc zainteresowanie tysięcy czytelników, którzy na cztery targowe dni przyjeżdżają z całej Polski, a nawet z krajów ościennych – mówi Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Na uczestników czeka ponad 470 wystawców, którzy zaprezentują kryminały, fantastykę, thrillery, literaturę piękną, faktu, popularnonaukową, religijną, dziecięcą czy młodzieżową. Nie zabraknie także komiksów i gier planszowych. Targi Książki potrwają do niedzieli – 30 października.

Festiwal Conrada

W ten weekend w Krakowie królować będzie literatura. Nie tylko za sprawą Targów Książki, ale także trwającego od poniedziałku Festiwalu Conrada, czyli jednego z najważniejszych wydarzeń literackich w Polsce.

W sobotę uczestnicy będą mogli spotkać się z: Ewą Klekot i Andrzejem Muszyńskim, senegalskim pisarzem Mohamedem Mbougar Sarrem, ukraińską poetką Natałką Biłocerkiweć, estońskim twórcą Andrusem Kivirähkiem i amerykańską autorką opowiadań Carmen Marią Machado. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędzie się m.in. spacer literacki czy krakowska premiera filmu „Nie zgubiliśmy drogi” w reżyserii Anki i Wilhelma Sasnalów.

Literackie święto potrwa do niedzieli, a zwieńczeniem będzie gala Nagrody Conrada, podczas której poznamy najlepszy debiut prozatorski.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Trwa najstarszy festiwal jazzowy w Europie. W czwartek na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zaprezentowały się takie gwiazdy jak Stanisław Soyka i Ewa Bem. Z kolei w piątek parkietem klubu Studio zawładnie zdobywczyni Grammy – Judith Hill. Koncert amerykańskiej piosenkarki pt. „Zaduszkowa Gwiazda” rozpocznie się o godz. 20:00.

W sobotę zaś w Teatrze Słowackiego odbędzie się Krakowska Gala Jazzu, podczas której zostanie wręczona Złota Gwiazda Helikonu. Zwieńczeniem wieczoru i całego festiwalu będzie koncert Leszka Możdżera – światowej klasy pianisty. Start o godz. 20:00.

Maraton tworzenia gier

Nowohuckie Centrum Kultury oraz Indie Starter zapraszają na weekendowy maraton tworzenia gier, który odbędzie się w dniach 28–30 października. Wydarzenie przeznaczone jest zarówno dla profesjonalistów, jak i tych, którzy stawiają pierwsze kroki w projektowaniu gier.

– Niezależnie od tego, czy masz już zespół, z którym chcesz stworzyć swoją grę, czy też jesteś samotnym strzelcem, który dopiero z pomocą naszego systemu zapisów znajdzie swój wymarzony zespół, na pewno spędzisz wspólnie z nami niezapomniany weekend! – przekonują organizatorzy.

Przez 48 godzin zespoły (od 3 do 5 osób) muszą przygotować grę na zadany temat. Dla najciekawszych projektów przewidziano nagrody pieniężne oraz rzeczowe. W trakcie wydarzenia odbywać się będą także spotkania z rekruterkami, weteranami branży oraz wydawcami gier. Szczegółowy program dostępny tutaj.

Bajkowy spacer przez Ogród Świateł

Od piątku, 28 października, mieszkańcy Krakowa i turyści, mogą zobaczyć wyjątkową wystawę plenerową w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród Świateł to niemal 30 instalacji świetlnych oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak fotogeniczne tunele świetlne, choinka stworzona z 30 000 świateł LED, a także pokazy laserowe wraz z pełną oprawą dźwiękową.

Motywem przewodnim ekspozycji jest Piotruś Pan. Zwiedzający, przekraczając próg Ogrodu, będą więc mogli poczuć się jak w krainie wiecznego dzieciństwa.

Zaduszki Organowe

W sobotę rozpoczyna się XIX Międzynarodowy Festiwal „Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia”. Wydarzenie potrwa do 9 listopada, a publiczność będzie mogła usłyszeć dzieła od renesansu po współczesność. Szczególne miejsce zajmują w tym roku utwory Césara Francka w 200. rocznicę urodzin, Moniuszki w 150. rocznicę śmierci i Johanna Kuhnaua w 300. rocznicę śmierci.

Recital inauguracyjny odbędzie się 29 października o godz. 19:00 w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. Jezuitów. Wstęp wolny.

Weekend z Heleną Rubinstein

Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza do weekendowego zwiedzania wystawy „Helena Rubinstein. Pierwsza dama piękna”. To opowieść o cesarzowej urody i jednej z najbogatszych kobiet w historii. Na ekspozycji można zobaczyć archiwalne fotografie, przykłady kosmetyków m.in. 100-letni róż, suknię Heleny Rubinstein uszytą przez Christiana Diora w 1955 roku czy film reklamowy z 1929 roku.

W weekend będzie można kupić bilety w promocyjnej cenie 10 zł oraz wziąć udział w bezpłatnym, niedzielnym oprowadzaniu kuratorskim (godz. 11:00). Na oprowadzanie obowiązują zapisy: zapisy@galiciajewishmuseum.org.

Nowe wystawy w MOCAK-u

„Bruno Schulz: Sex-Fiction”, Janina Turek „Życie zapisane w 745 zeszytach” oraz Natalia LL „Erotyczne prowokacje” to najnowsze propozycje, które MOCAK przygotował dla turystów i mieszkańców Krakowa.

Pierwsza z ekspozycji prezentuje kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza, polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia, który był nie tylko mistrzem słowa, ale także obrazu. Druga przedstawia prace Janiny Turek, która przez 57 lat, w tajemnicy przed najbliższymi, prowadziła dzienniki. Obserwowała codzienność, skupiając się zwłaszcza na opisywaniu najprostszych ludzkich czynności. Łącznie zapisała 745 zeszytów, podzielonych na 36 kategorii, takich jak „Spotkania Przypadkowe”, „Prezenty Dawane”, „Spacery Dalsze”, „Lektura”, „Sport”, „Tańce”, „Teatr” czy „Rzeczy Znalezione”.

Trzecia wystawa „Erotyczne prowokacje” ukazuje ponad 40 prac Natalii LL – artystki, uznawanej za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Rejestrowała ona fotograficznie swoje performansy, często aranżując ujęcia kojarzące się z erotyką. Ekspozycja ma charakter premiowy i jest hołdem złożonym artystce, która zmarła 12 sierpnia 2022 roku.

Premiera „Wesela” w STU

W najbliższy weekend, 29 i 30 października, w Krakowskim Teatrze Scena STU publiczność będzie mogła zobaczyć premierowe spektakle „Wesela”. Bronowicka chata, miłość i zupełnie różne dwa światy, które nie potrafią się ze sobą porozumieć.

– Krzysztof Jasiński, przykładając dramat Wyspiańskiego do naszej współczesności, pokazuje, że choć podziały obecnie przebiegają inaczej, są równie bolesne i trudne do przezwyciężenia – informuje Krakowski Teatr Scena STU.

W obsadzie spektaklu m.in. Beata Rybotycka, Karolina Szeptycka, Aleksandra Sroka, Radosław Krzyżowski, Robert Koszucki, Krzysztof Kwiatkowski, Michał Mikołajczak, Michał Meyer i Grzegorz Mielczarek.

Teatr zza kulis

„Maszyneria teatru” to nowa wystawa Muzeum Krakowa, którą można podziwiać od 27 października w Domu pod Krzyżem. Ekspozycja przedstawia historię teatru, skupiając się na tym, co dzieje się za kulisami sceny.

Dzięki urządzeniom teatralnym z różnych okresów historycznych oraz aranżacji wnętrz w stylu pomieszczeń, takich jak kasa, foyer, budka suflerska, garderoba, kabiny akustyka i oświetleniowca, pulpit inspicjenta, magazyny, biura administracji oraz dyrektora, zwiedzający mogą nie tylko zobaczyć teatr od podszewki, ale także wczuć się w rolę poszczególnych pracowników.

O modzie i zdrowiu w Galerii Kazimierz

W najbliższą sobotę, 28 października, w Galerii Kazimierz odbędzie się kolejne spotkanie w ramach akcji „Kazimierz Na Obcasach”, czyli cyklu comiesięcznych wydarzeń dedykowanych kobietom.

Panie, które zjawią się w sobotę w galerii, będą mogły nie tylko poznać jesienne trendy oferowane w salonach odzieżowych, ale także porozmawiać z kosmetologiem oraz specjalistą z fundacji Go Healthy Girl.

Spotkanie dla kobiet w ramach akcji „Kazimierz Na Obcasach” odbędzie się 29 października w godz. 10:00-18:00.

Święto Kina

Po trzyletniej przerwie wraca Święto Kina. Z tej okazji w niedzielę, 30 października, bilety w multipleksach i wybranych kinach studyjnych będą kosztować tylko 10 zł.

– To niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć premierowe filmy i bieżący repertuar na dużym ekranie. Tego dnia można nadrobić kinowe zaległości za jedyne 10 złotych (plus opłata serwisowa w przypadku zakupu on-line) – informują organizatorzy.

Celem wydarzenia jest upowszechnianie sztuki filmowej i promowanie kina jako rozrywki dostępnej dla wszystkich. Bilety w cenie 10 zł są dostępne na niedzielne seanse w multipleksach Cinema City, Helios i Multikino, a także w wybranych kinach studyjnych.