Weekend w pigułce (22–24 maja)

W Krakowie filmy można już oglądać pod chmurką fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kino samochodowe, Miesiąc Fotografii, otwarcie kolejnych muzeów. Jak kulturalnie spędzić weekend? Podpowiadamy.

Kiermash online

Tym razem kolejna odsłona Kiermashu odbędzie się wyłącznie online. Zakupy u polskich projektantów i designerów będziecie mogli zrobić, nie wychodząc z domu. Wydarzenie cieszące się wśród krakowian ogromną popularnością odbędzie się w weekend 23–24 maja.

– Nawet w czasie koronawirusa nie poddajemy się i stawiamy czoła sytuacji, jaka nas wszystkich spotkała. Wiemy, że może wam się wydawać, że Kiermash online to nie to samo co nasze spotkania na żywo, lecz kontynuujemy naszą misję w nieco innym wymiarze – zapewniają organizatorzy Kiermashu.

Więcej informacji >>> Odwiedź Kiermash, nie wychodząc z domu
Kino samochodowe wjechało do miasta

W Krakowie zaczęły działać kina samochodowe. Jedno z nich – przy stadionie Wisły Kraków – zaczęło działać w czwartek. Od piątku do niedzieli Krakowskie Biuro Festiwalowe zaprasza na kolejne seanse. W piątek widzowie zobaczą „Planetę singli 3". W sobotę natomiast w kinowym repertuarze znajdą się „Psy 3", a w niedzielę „Mayday".

Szczegóły >>> Kino samochodowe wjeżdża do Krakowa

Na seanse pod chmurką – oczywiście w samochodach – zaprasza również Kino pod Baranami. Przy ul. Rozrywka 1. Pokazy w ramach kina samochodowego będą się odbywały na terenie industrialnym. Filmy wyświetlane będą na ekranie ledowym o wymiarach 5,5m x 12m. Dźwięk będzie transmitowany przez radia samochodowe.

Szczegóły >>> Rusza kino samochodowe przy ul. Rozrywka

Miesiąc Fotografii w nowej formule

To najdłuższa jak dotąd odsłona Miesiąca Fotografii. Część działań (rozmowy, wykłady, warsztaty) odbywa się w internecie, a wystawy będą otwierane stopniowo – w miarę udostępniania przestrzeni przez galerie i muzea.

Szczegóły na stronie https://photomonth.com/pl/
MCK prezentuje unikatowe atlasy

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę „Rośliny i zwierzęta. Atlasy historii naturalnej w epoce Linneusza”. Na wystawie znajduje się ponad 40 atlasów (w tym otwarte woluminy i luźne karty) prawie 400 prac z wizerunkami ryb i ponad 90 oryginalnych plansz z przedstawieniami ptaków i roślin.

Więcej >>> Naukowe i artystyczne fascynacje naturą. MCK prezentuje unikatowe albumy

Teatry online

Teatr Ludowy zaprasza na „żarty sceniczne online”. To projekt zrealizowany przez teatr z okazji Dnia Teatru Publicznego. Miniatury sceniczne zostaną zaprezentowane na Facebooku instytucji.

Balet Cracovia Danza również przygotował dla widzów swoją propozycję. W internecie odbędzie się premiera filmu „Maska w balecie dworskim”, który został wyprodukowany specjalnie na tę okoliczność. Widzowie mogą zobaczyć film na Facebooku i kanale YouTube Cracovii Danzy.

Teatr Bagatela w ramach świętowania Dnia Teatru Publicznego udostępni w sobotę na Facebooku i w serwisie YouTube premierowe nagrania czytań performatywnych „Ich czworga” Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa.

Ciekawą propozycję online ma również Teatr Stu. W sobotę 23 maja o 21.00 zaprasza na transmisję online z czytania fragmentów „Ci co mnie niosą” w reż. Artura „Barona” Więcka – spektaklu, który miał mieć swoją premierę w kwietniu tego roku. Swoje role zaprezentują Magdalena Walach, Andrzej Deskur, Krzysztof Pluskota, Jacek Romanowski, Tomasz Schimscheiner, Jacek Wojciechowski.

Uwolnić artystów!

Na kolejną odsłonę serialu „Zamknięci w teatrze” zaprasza Teatr Słowackiego. – Tegoroczne obchody Dnia Teatru Publicznego artyści Słowaka spędzą zamknięci w swoich garderobach, pokojach biurowych, w podziemiach. W izolacji. Dwunasty dzień. W ich imieniu interweniuje telewizja Info Tv, która zapyta rządzących, co zamierzają zrobić, żeby uwolnić artystów Teatru w Krakowie – zapowiada teatr.

Emisja w sobotę o godz. 20.00 na Facebooku teatru.

Capella Cracoviensis na teatralnej scenie

Natomiast w niedzielę, 24 maja o 18.00, Teatr Słowackiego zaprasza na kolejny z cyklu Capella in Theatrum koncert Capelli Cracoviensis. Tym razem pod tytułem „Trompette chromatique”.  Transmisja na żywo z dużej sceny Teatru im. J. Słowackiego.

Skarbiec i Zbrojownia już otwarte

Po 2 miesiącach przerwy związanej z pandemią, Zamek Królewski na Wawelu udostępnia zwiedzającym Skarbiec Koronny i Zbrojownię Zamkową. Dodatkowo w Skarbcu, w którym zgromadzono kosztowności i precjoza, dzięki staraniom wawelskich muzealników będzie można obejrzeć arcydzieła sztuki średniowiecznej. W ramach pokazu zobaczymy 24 zabytki z trzech muzeów państwowych, czterech instytucji kościelnych oraz kolekcji prywatnej. To eksponaty pochodzące z wystawy „Skarby epoki Piastów”, które udało się zatrzymać dłużej na Wawelu. Ich prezentacja potrwa do 28 czerwca 2020.

Muzeum Narodowe otwiera kolejne oddziały

23 maja zostaną otwarte kolejne oddziały Muzeum Narodowego w Krakowie. Od najbliższej soboty instytucja udostępni zwiedzającym Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego, Europeum, Domu Józefa Mehoffera, Kamienicę Szołayskich i pozostałe galerie w Gmachu Głównym MNK.

Muzeum Krakowa zaprasza w swoje progi

Do kolejnych oddziałów zaprasza również Muzeum Krakowa. Najpierw był Barbakan i Mury Obronne, później Wieża Ratuszowa, Muzeum Nowej Huty, Muzeum Podgórza czy wystawa Cyberteka w Pałacu Krzysztofory. Teraz nadszedł czas na otwarcie Celestatu. Niebawem muzeum zaprosi do kolejnych oddziałów.