Weekend w pigułce: Festiwal EtnoKraków/Rozstaje, koncerty na Wawelu i w parku Jordana

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzyka z różnych stron świata w ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje, literacko-muzyczne spotkania w Pałacu Sztuki i koncertowy NH Fest w Nowohuckim Centrum Kultury. Sprawdźcie, co jeszcze dzieje się w ten weekend w Krakowie.

Festiwal EtnoKraków/Rozstaje w plenerze

Etno, folk, pieśni z różnych stron świata. Koncerty w ramach festiwalu EtnoKraków/Rozstaje odbywają się głównie w plenerze – w parku Jordana czy na dziedzińcu Fortów Kleparz. Na scenie plenerowej Fortów Kleparz (20-21 sierpnia) zagra międzynarodowa grupa Buba & Bantamba, inspirująca się muzyką Jemenu Rasm Almashan oraz Joanna Słowińska – interpretująca motywy polskiej i słowiańskiej muzyki tradycyjnej, międzynarodowe trio Nasmeh współtworzone przez Aleksandrę Zawłocką, syryjskiego muzyka i kompozytora Wassima Ibrahima i meksykańskiego perkusjonalistę Tomasa Celisa Sancheza.

Akustyczny koncert zagra Percival – zespół inspirujący się historią i kulturą dawnych Słowian. W programie również darkfolkowy Daj Ognia i taneczna Zawierucha. W piątek odbędzie się Noc tańca, a w sobotę Noc Pieśni.

W parku Jordana odbędą się warsztaty taneczne, interaktywny koncert „Meloliryka – zakwita muzyka”, warsztaty pieśni śląskich. Spotkania w parku Jordana w niedzielny wieczór zamknie koncert „Śląskie powstaje” i zespół Krzikopa. Szczegółowy program dostępny na oficjalnej stronie festiwalu EtnoKraków.

Wawel o zmierzchu

Muzyka poważna, filmowa i jazz w plenerze. Tegoroczny festiwal Wawel o zmierzchu potrwa od 20 do 22 sierpnia. Inauguracja festiwalu nastąpi w piątek o 19.30. Na Wawelu zabrzmią utwory Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego. Publiczność wysłucha również znanej „Eine kleine Nachtmusik KV 525” Mozarta, do której zostaną dodane fortepianowe improwizacje jazzowe.

Więcej:Weekend w parku Jordana

W ten weekend w parku Jordana koncert prezentujący wybór najciekawszych fragmentów opery „Orfeo & Majnun”, występy Asi Nawojskiej, grupy Tęgie Chłopy i zespołu Chłopcy kontra Basia (20 sierpnia). Patchlab Festival przygotował pokaz animacji nagrodzonych na festiwalu Ars Electronica oraz międzynarodowych konkursach animacji cyfrowej. Kolejne dni upłyną pod znakiem trwającego już festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Literacko-muzyczne spotkania w Pałacu Sztuki

W sobotę w Pałacu Sztuki odbędzie się Pałacowy Salon Literacko-Muzyczny (pl. Szczepański 4). W trakcie części literackiej zaprezentuje się augustianin, poeta i duszpasterz Piotr Lamprecht, natomiast w części muzycznej Wiesław Ochwat i Maciej Zimka, duet akordeonowy uznanych artystów. Początek o godzinie 17.30. Organizatorzy zalecają dokonanie rezerwacji poprzez e-mail: zgloszenia.pslm@gmail.com. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w pełni

Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej potrwają do 29 sierpnia. Na Rynku Głównym po raz kolejny pojawili się garncarze, koronkarki, hafciarki, tkacze, rzeźbiarze, artyści malujący na szkle. Nie brakuje koncertów i innych wydarzeń towarzyszących. Wstęp wolny.

Art Picnic

20 sierpnia startuje Art Picnic, czyli spotkania ze sztuką. W programie warsztaty, koncerty, wystawy i spotkania – w tym artystami z Ukrainy. Chętni będą mogli wziąć udział w kursie „Cyrylica dla bystrzaków” czy „Haftujemy po ukraińsku”. Wydarzenia odbędą się w różnych miejscach Krakowa. Po więcej informacji odsyłamy na stronę organizatorów. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Nowohuckie Senioralia

Koncerty, sport, konkursy, badania i porady, degustacje, a na wielki finał - potańcówka z DJ Wiką. To tylko niektóre z punktów programu I Nowohuckich Senioraliów, które odbędą się w najbliższą sobotę. Plenerowa impreza przed Nowohuckim Centrum Kultury rozpocznie się o godz. 14.00 i potrwa do późnego wieczora.

NH Fest. Koncertowy weekend w Nowej Hucie

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na NH Fest.  W piątek o 19.00 na małej scenie plenerowej zagra Dj Namteh (wstęp wolny). W sobotę wystąpią Grzegorz Bukała i Wały Jagiellońskie Plus (godz. 18.00, Scena NCK, bilety: 20/25 zł), a w niedzielę Stan Breckenridge (godz. 18.00, duża scena plenerowa, wstęp wolny).

Przestrzeń uwolniona, czyli twórcze podróże po Nowej Hucie

Ośrodek Kultury Norwida zaprasza na kolejną odsłonę wydarzenia Przestrzeń Uwolniona, czyli twórcze podróże po Nowej Hucie. Tym razem motywem przewodnim będzie Pałac Dożów. W programie spacer i piknik na trawie w okolicach zalewu Nowohuckiego. Spacer będzie połączony z warsztatami designu inspirowanymi architekturą Nowej Huty. Spacer potrwa od 11.00 do 15.00. Początek przed wejściem do budynku „S” przy ul. Ujastek 1. Wstęp wolny. Na wydarzenie obowiązują zapisy za pomocą wiadomości e-mail na adres: m.hajto@okn.edu.pl.

Kino, teatr i zajęcia sportowe w Arenie Garden

Arena Garden zaprasza mieszkańców na kolejne wydarzenia. W piątek od 19.00 w ramach BNP Paribas Green Film Festiwal zostaną pokazane filmy „Moda” (reż. Nina Kuhn, Anja Utfeld) i „Prawdziwa cena tanich ubrań” (reż. Gilles Bovon,  Edouard Perrin). Natomiast o 21.00 rozpocznie się pokaz spektaklu „Peregrinus” Teatru KTO.

W sobotę o 10.00 odbędzie się śniadanie na trawie, a następnie warsztaty dla dzieci. W programie również zajęcia taneczne. W niedzielę przy Tauron Arenie odbędą się warsztaty cyrkowe.

Festiwal ekologicznego kina

Jeszcze do niedzieli potrwa festiwal ekologicznego kina, czyli 4. BNP Paribas Green Film Festival. Filmy można oglądać w plenerze, w miasteczku festiwalowym na bulwarach wiślanych u podnóża Wawelu, jak i  sześciu kinach plenerowych na terenie całego Krakowa, m.in. na plaży, w parkach, a także na Rynku Głównym. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus