Weekend w pigułce: Jazzowe Zaduszki, koncert bez oklasków, recital Ewy Błaszczyk w Teatrze Groteska

Koncert bez oklasków na cmentarzu Rakowckim (archiwum) fot. Arkadiusz Szuba

Przed nami weekend pełen refleksji nad przemijaniem. Krakowskie Zaduszki Jazzowe, koncert bez oklasków na cmentarzu Rakowickim czy organowe Zaduszki to tylko niektóre z wydarzeń nadchodzącego weekendu.

Krakowskie Zaduszki Jazzowe

Trwa najstarszy jazzowy festiwal w Europie. Krakowskie Zaduszki Jazzowe odbywają się w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, Nowohuckim Centrum Kultury i Teatrze Słowackiego do soboty, 30 października. To cztery główne koncerty i kilka wydarzeń towarzyszących. Ostatni dzień festiwalu upłynie pod znakiem gali muzyki jazzowej, podczas której zostaną wręczone Złote Gwiazdy Helikonu. Pełny program dostępny TUTAJ.

Koncert bez oklasków

1 listopada na cmentarzu Rakowickim odbędzie się koncert bez bisów i oklasków Memento Vitae. W swej wymowie koncert zachęca do apoteozy życia w obliczu śmierci. Pragniemy tym samym przypomnieć i zaznaczyć różnicę pomiędzy dniem 1 i 2 listopada, podkreślając radosny charakter Dnia Wszystkich Świętych. Początek koncertu o godz. 19.00

Pożegnanie z arrasami

Weekend 30 i 31 października to ostatnia okazja, by zobaczyć największe wystawiennicze hity Zamku Królewskiego na Wawelu. Z biletem w cenie 20 zł można zwiedzić „Wszystkie arrasy króla. Powroty 2021-1961-1921". To jedyny i ostatni pokaz w historii jagiellońskiej rezydencji całej zachowanej w Polsce kolekcji królewskich tapiserii.

31 października żegna się także ze Zwiedzającymi Skarbiec Koronny. Z tej okazji 30 października na Wawelu odbędzie się gra edukacyjna w przestrzeni ekspozycji.

Zaduszki organowe

W sobotę rozpoczyna się XVIII Międzynarodowy Festiwal Zaduszki Organowe im. prof. Jana Jargonia. Koncert inauguracyjny będzie poświęcony postać i dorobek Marcela Dupré, zmarłego pół wieku temu francuskiego kompozytora i wirtuoza. Zaduszki przypominają także o 400. rocznicy śmierci Jana Pieterszoona Sweelincka. Jeden z Zaduszkowych wieczorów poświęcony będzie także Feliksowi Nowowiejskiemu w 75. rocznicę śmierci. Koncerty odbędą się w kościele św. Krzyża, bazylice oo. Paulinów na Skałce i w kościele oo. Karmelitów. Szczegóły dostępne TUTAJ.

Dżem w Ice Kraków

W niedzielę 31 października w Ice Kraków wystąpi zespół Dżem. Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze muzyki. Byli pierwszym odkryciem Jarocina. Występowali na chyba wszystkich większych i większości mniejszych festiwali w Polsce. Wyjeżdżali nie tylko do krajów Europy, ale i Ameryki Północnej, a nawet Azji. Początek o godz. 18.00.

Imany w Auditorium Maximum

31 października w ramach europejskiej trasy koncertowej w Krakowie pojawi się Imany. Show rozpocznie się o godz. 21.00, ale do Auditorium Maximum UJ będzie można wejść już od godz. 19.00. Nie zabraknie największych hitów artystki, w tym m.in. „Don’t be so shy”, „You will never know”. Więcej informacji TUTAJ.

Recital zaduszkowy Janusza Grzywacza i Bernarda Maselego w Teatrze KTO

31. października o godz. 19.00 Teatr KTO przy ul. Zamoyskiego 50 w Krakowie zaprasza na wspólny koncert Janusza Grzywacza, bezkompromisowego twórcy i legendy, związanego ze światowej sławy grupą „Laboratorium” oraz Bernarda Maselego, guru syntezatorów i jednego z najlepszych na świecie wibrafonistów jazzowych.

Jesienna strefa przy Tauron Arenie

Arena Garden zaprasza do strefy relaksu, kultury i jedzenia przy Tauron Arenie Kraków w dni powszednie od godz. 13:00, a w weekendy od godz. 12:00.

Na gości czekają przestrzenie w nowej aranżacji – w Arena Coffee pojawiły się kominki, a przy nich fotele, w których można wygodnie usiąść i ogrzać się jesiennymi gorącymi nowościami z kawiarnianego menu. W strefie na zewnątrz hali zamiast egzotycznych palm stanęły wagoniki górskiej gondoli. Nową, jesienną odsłonę ma także foyer Areny. Tutaj będą organizowane atrakcje dla najmłodszych, a także transmisje ciekawszych wydarzeń sportowych.

Krakowski Salon Poezji

W ostatnią niedzielę października Stary Teatr zaprasza na poetyckie Zaduszki, podczas których aktorki i aktorzy krakowskich teatrów zinterpretują teksty poetyckie swoich bliskich zmarłych, również ze świata kultury. Początek o godz. 12.00.

20-lecie „Hamleta” w Teatrze Stu

31 października w Krakowskim Teatrze Scena STU zobaczymy jubileuszowy pokaz „Hamleta” w reż. Krzysztofa Jasińskiego. Na scenie spotka się ponad 40 artystów, którzy przez dwadzieścia lat występowali w spektaklu.

Na scenie STU obecnych będzie ponad 40 artystów, którzy przez te wszystkie lata występowali w spektaklu. Początek o godz. 18.00.

Kraków miastem kobiet. Nowy cykl na Play Kraków

Wybitne kobiety, które swój sukces osiągnęły w Krakowie i są z tym miastem związane, opowiadają o wyzwaniach, osiągnięciach i swojej codzienności. Ideą składającego się z czterech odcinków cyklu jest poznanie zasłużonych i utytułowanych mieszkanek, które mogą zainspirować inne kobiety. Autorkami projektu są doświadczone dziennikarki: Sylwia Paszkowska i Jolanta Hofer. Premiera pierwszego odcinka już 29 października. Cały cykl będzie można zobaczyć bezpłatnie na Play Kraków.

Recital Ewy Błaszczyk w Teatrze Groteska

W recitalu „Pozwól mi spróbować jeszcze raz”, który 30 października odbędzie się w Teatrze Groteska, Ewa Błaszczyk zaprezentuje utwory Agnieszki Osieckiej, Jacka Kleyffa, Stanisława Soyki, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jacka Janczarskiego, Zygmunta Koniecznego i Włodzimierza Wysockiego. Początek koncertu o godz. 19.00.

 

comments powered by Disqus