Weekend w pigułce: „Kopciuszek” dla Ukrainy w Starym Teatrze, nowe wystawy, koncerty i event na Małym Rynku

fot. Magda Hueckel/Stary Teatr
Pierwszy weekend kwietnia obfituje w wydarzenia kulturalne. W sobotę na Małym Rynku specjalny event „Pomagamy Ukrainie ze smakiem”, a w niedzielę na deskach Starego Teatru „Kopciuszek” z ukraińskim lektorem. Nie zabraknie też nowych wystaw i koncertów.

Gramy „Kopciuszka” dla Ukrainy!

Stary Teatr rozpoczyna cykl związany z pokazami spektakli tłumaczonych na język ukraiński. W ten sposób pragnie włączyć się w działania pomocowe dla naszych wschodnich sąsiadów. 3 kwietnia o godz. 11.00 odbędzie się pokaz „Kopciuszka” z lektorem ukraińskim.

– Spektakl wyreżyserowany przez Annę Smolar przełamuje społeczne tabu, ponieważ w twórczości przeznaczonej dla dzieci śmierć i towarzysząca jej żałoba to nadal kontrowersyjne tematy, a otwarte mówienie o nich wiąże się z przekraczaniem pewnej granicy. Jednak aby uporać się z trudnymi przeżyciami i znaleźć odpowiednie słowa, by je wyrazić, dzieci potrzebują wsparcia – czytamy w opisie spektaklu.

„Kopciuszek” to sztuka adresowana nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do widzów dorosłych. Wstęp dla rodzin z Ukrainy jest bezpłatny.

W dniach 1-3 kwietnia na Scenie Domu Machin będzie można zobaczyć spektakl „Agamemnon” w reż. Szymona Kaczmarka. To czarna komedia z wielkim potencjałem komicznym, stanowiąca ostrą jak żyletkę diagnozę rzeczywistości. W roli głównej Marcin Kalisz. Aktor kreuje postać ojca, który ma już dość kłamstw i małości otaczającej go rzeczywistości.

„Agamemnon” to niejedyna propozycja Teatru Słowackiego. 1 i 2 kwietnia mieszkańcy Krakowa oraz turyści będą mogli zobaczyć spektakl „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1989”.

Sztuka w reż. Wojciecha Farugi inspirowana jest życiem i twórczością Oriany Fallaci, która wyruszyła do Teheranu, by przeprowadzić wywiad z Ajatollahem Chomeinim. Spędziła tam kilka nocy, ale jedna była szczególna. Fallaci odsłoniła włosy obecności charyzmatycznego duchownego, przez co jej życie było zagrożone.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe zaprasza na alternatywne oprowadzanie „Do wewnątrz. Spektrum światła i ciszy” po wystawie „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”. Odbędzie się ono 2 kwietnia o godz. 18.00. W ten sposób instytucja pragnie uczcić Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

– Przestrzeń przyjazna osobom w spektrum autyzmu to przestrzeń ciszy, stonowanego światła, ograniczenia bodźców zewnętrznych – zupełnie jak zacienione wnętrza na płótnach artysty. Oprowadzanie mające na celu wywołanie refleksji na temat obecności osób nieneurotypowych w kulturze poprowadzi Maja Luxenberg – aktorka, edukatorka i członkini Fundacji Dziewczyny w Spektrum – informuje Muzeum Narodowe.

W niedzielę zaś odbędzie się koncert Sinfonietta Cracovia. Orkiestra pod batutą Jurka Dybała zagra pięć utworów stanowiących aluzję do wystaw twórczości Jacka Malczewskiego i Vilhelma Hammershøia.

Start o godz. 19.30 w Gmachu Głównym MNK.

Wystawa o Wiśle w Muzeum Czapskich

Od 29 marca w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego można oglądać wystawę „Wisła królowa polskich rzek”. Ekspozycja ta obejmuje 39 ksiąg oraz 34 mapy, atlasy i plany z okresu od połowy XVI wieku do końca wieku XIX.

– W dziełach geograficznych, historycznych, prawniczych, ekonomicznych, ale również literackich i publicystycznych odnajdujemy fragmenty tekstu, rozdziały, ustępy i wiersze dotyczące Wisły. Towarzyszą im odwzorowania biegu Wisły na planach i mapach, a także widoki rzeki, krajobrazy nadwiślańskie oraz panoramy i plany miast położonych nad brzegiem Wisły  – pisze kuratorka wystawy Iwona Długopolska.

Prace stworzone zostały w technice drzeworytu, miedziorytu, litografii i rysunku.

Autografy Pendereckiego w Bibliotece Jagiellońskiej

Na nową ekspozycję zaprasza również Biblioteka Jagiellońska. W dniach 31 marca–15 kwietnia mieszkańcy Krakowa oraz przyjezdni będą mogli zwiedzić wystawę „Beethoven: ojciec wielkiego symfonizmu”.

Zostaną na niej zaprezentowane rękopisy wybranych dzieł symfonicznych klasyków wiedeńskich oraz szeregu kompozytorów XIX- i XX-wiecznych. Wśród nich pojawią się cztery autografy wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, które wcześniej nie były pokazywane.

1 i 2 kwietnia w Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty pamięci wybitnego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego, który zmarł 29 marca 2020 roku. W drugą rocznicę jego śmierci odbyły się uroczystości pogrzebowe, a prochy mistrza zostały złożone w Krypcie Panteonu Narodowego w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Podczas koncertów zabrzmią dwa dzieła słynnego kompozytora: „Chaconne” z „Polskiego Requiem” oraz „Credo”. Orkiestrę, chór mieszany i chór chłopięcy Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Rafał Janiak. W partiach solowych usłyszymy zaś Iwonę Hossę, Karolinę Sikorę, Annę Lubańską, Adama Zdunikowskiego oraz Piotra Nowackiego.

„Gwiazdy dla autyzmu” w Nowohuckim Centrum Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na specjalny koncert, który został zorganizowany w ramach Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Na scenie wystąpi Orkiestra Wieniawa z czołówką polskiej sceny hip-hopowej. Pojawi się także laureat Festiwalu Zaczarowanej Piosenki – 13-letni Szymon Prokop, a dochód z zakupionych biletów będzie przeznaczony na pomoc dzieciom z autyzmem.

Koncert „Gwiazdy dla Autyzmu” już w piątek o godz. 19.00.

„Na żółto i na niebiesko”. Studenci dla Ukrainy

Studenci Akademii Sztuk Teatralnych, Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Muzycznej w Krakowie przygotowali specjalny koncert charytatywny, którego celem jest zebranie pieniędzy na pomoc humanitarną dla Ukrainy, dla Fundacji Serhiya Prytuly. Na scenie wystąpią Anna Dymna, Anna Polony, Maria Peszek, Grzegorz Turnau i Jan Peszek. Podczas koncertu zaprezentują się także artyści i artystki z Ukrainy.

Muzyczne wydarzenie pt. „Na żółto i na niebiesko” połączone będzie z aukcją, którą poprowadzi Bronisław Maj. Start 2 kwietnia o godz. 19.00 na scenie im. St. Wyspiańskiego w AST.

„Pomagamy Ukrainie ze smakiem” na Małym Rynku

W sobotę na krakowskim Małym Rynku odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Pomagamy Ukrainie ze smakiem”.

– W programie przewidujemy zarówno prezentację potraw kuchni ukraińskiej, jak i utworów muzycznych, wśród których również będą te nawiązujące do kultury ukraińskiej. Chcemy, by stół stał się niejako symbolicznym miejscem polsko-ukraińskiego spotkania, a polsko-ukraińska muzyka pokazała, jak wiele nas łączy – wyjaśnia wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Na Małym Rynku pojawią się także stoiska małopolskich służb, a uczestnicy będą mogli zobaczyć m.in. ich sprzęt oraz wyposażenie. W akcję włączyły się również Lasy Państwowe, które przygotowały 2 tys. sadzonek drzew. Środki zebrane z ich sprzedaży oraz innych produktów zostaną przekazane na pomoc Ukrainie.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 14.00 i zakończy o 19.00.

– Serdecznie zapraszam, by „Pomóc Ukrainie ze smakiem”. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pokażmy, że razem jesteśmy silniejsi! – dodaje Łukasz Kmita.