Weekend w pigułce: Noc Kin Studyjnych, Podgórskie Dni Otwartych Drzwi, Małopolska Noc Naukowców

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nocne seanse w kinach, wielkie zwiedzanie Podgórza czy Chopinowska rozgrzewka w Sukiennicach. To tylko niektóre z wydarzeń tego weekendu. Sprawdźcie, gdzie jeszcze warto się wybrać!

Noc Kin Studyjnych

Ostatni wrześniowy weekend upłynie pod znakiem Nocy Kin Studyjnych. To już druga edycja wydarzenia, podczas której nie zabraknie pokazów specjalnych. Bezpłatne wejściówki będzie można otrzymać od 20 września w kasach kin.

Noc Kin Studyjnych odbędzie się w nocy z 25 na 26 września. Kino pod Baranami, Agrafka, Kijów, Mikro, Paradox, Kika i Sfinks przygotują nie tylko różnorodny repertuar, ale i wydarzenia przybliżające kulturę filmową.

Podgórskie Dni Otwartych Drzwi

W ten weekend kolejna odsłona Podgórskich Dni Otwartych Drzwi. W programie znalazło się ponad 50 wydarzeń, w trakcie których będzie można poznać również to mniej znane oblicze Podgórza. Wstęp wolny, ale obowiązują wejściówki. Zwiedzanie Podgórza potrwa od 25 do 27 września. Inauguracja tegorocznej edycji odbędzie się w piątek o 17.30 na dziedzińcu Muzeum Podgórza.

Uniwersytet Rolniczy zaprasza na smakowity piknik

Stoiska z żywnością tradycyjną i regionalną, porady żywieniowe od trenerów personalnych, pokazy tańca, kiermasze, prezentacje gospodarstw agroturystycznych. Dla najmłodszych zabawy z animatorami. W ten weekend odbędą się Siódme Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z UR” połączone z Małopolską Giełdą Agroturystyczną.

Wydarzenie potrwa od 25 do 26 września w godzinach 10.00 do 16.00. Miejsce: dworek Uniwersytetu Rolniczego przy ul. Balickiej 253.

Pokaz dzieł Hackerta na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na pokaz dzieł niemieckiego pejzażysty Jakoba Philippa Hackerta. Wystawę można oglądać od 23 września do 31 października. Wawelskie zbiory podarowane przez Karolinę Lanckorońską wzbogaciły się o cztery dzieła Jakoba Philippa Hackerta. Obrazy nie były wcześniej prezentowane publiczności.

Festiwal Wielokulturowy Nowi Krakowianie

To wydarzenie łączące ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie. Trwa Festiwal Wielokulturowy Nowi Krakowianie. Wydarzenia będą się odbywać w różnych punktach na terenie Krakowa. W programie festiwalu znalazły się m.in. warsztaty antydyskryminacyjne, spacery z przewodnikiem po mieście dla dzieci i dorosłych, wieczorki językowe, koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne czy plebiscyt na najlepszą restaurację w Krakowie prowadzoną przez obcokrajowców.

Festiwal organizuje Instytut Kultury Willa Decjusza ze Stowarzyszeniem Willa Decjusza i Centrum Wielokulturowym w Krakowie.

Chopinowska rozgrzewka

24 września o godzinie 19.00 w Sali Siemiradzkiego Galerii Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach dwukrotnie zabrzmi I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina wykonany w quasi konkursowym finale przez solistów z towarzyszeniem Sinfonietty Cracovii, pod dyrekcją Jurka Dybała.

Konkurs Chopinowski to wirtuozeria talentów z całego świata, to wielkie emocje, gra przeznaczenia, fatum czy wyroków losu. Dlatego Sinfonietta wprowadzi wszystkich obecnych w odpowiedni nastrój wykonując pierwszą część V Symfonii Ludwiga van Beethovena (w opracowaniu na orkiestrę smyczkową), rozpoczynającą się właśnie tak zwanym motywem losu. Program koncertu zwieńczy kolejne wielkie dzieło Beethovena – Grosse Fuge op. 133.

Pudelsi w Nowohuckim Centrum Kultury

NCK zaprasza na koncert Pudelsów. Zespół wystąpi w piątek o godz. 19.00 na scenie NCK. Koncert „PsychoSymfoniko” odbywa się w ramach trasy koncertowej z okazji 35-lecia zespołu. Największe przeboje grupy zabrzmią w towarzystwie Krakowskiej Orkiestry Telewizyjnej pod kierownictwem Grzegorza Marszałka.

„Niebo nad Krakowem. LGBT mówi”

Między 24 a 26 września w godz. 20.30–22.00 MOCAK zaprezentuje najnowszy projekt Krzysztofa Wodiczko na Rynku Głównym.

Projekt jest artystyczną próbą publicznego oddania głosu osobom ze środowisk LGBT. Wykorzystuje się w nim technologię dronów. Urządzenia wyposażono w pary wyświetlaczy ledowych i głośników megafonowych. Na ekranach widzimy ruchy i wyraz oczu osób filmowanych w trakcie nagrywania ich słów, a głośniki emitują ich wypowiedzi.

– Zapraszamy na publiczne pokazy na Rynku Głównym w Krakowie 24, 25 i 26 września (piątek, sobota, niedziela). Każdego dnia odbędą się trzy projekcje: o godz. 20.30, 21 i 21.30 – informuje MOCAK.

Małopolska Noc Naukowców

Już w ten piątek 15. edycja Małopolskiej Nocy Naukowców. Eksperymenty, pokazy, doświadczenia i wybuchy to tylko niektóre z blisko 2000 atrakcji przygotowanych przez naukowców z 40 instytucji, które czekają na każdego, kto kocha naukowe niespodzianki. W trakcie jubileuszowej edycji każdy (dzięki formie online) będzie mógł wziąć udział w niezwykłych pokazach, tj. „Naukowych urodzinach”, podczas których dowiemy się m.in., jakie właściwości mają składniki używane do przygotowania ciasta urodzinowego. W dalszej części programu pokazy nawiązujące m.in. do twórczości Stanisława Lema – wybitnego polskiego futurologa i artysty, który w tym roku skończyłby 100 lat. Więcej informacji i program na stronie internetowej: www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

Kiermasz Pogranicza Kultur

Na Małym Rynku trwa Kiermasz Pogranicza Kultur. Na stoiskach można kupić ręcznie szyte stroje ludowe, drewniane rzeźby, koronki czy folkową biżuterię.

Piknik teatralny Biblioteki Kraków

Biblioteka Kraków zaprasza w sobotę na piknik teatralny i coroczną Paradę Motyli Książkowych. W sobotę 25 września Biblioteka Kraków zaprasza dzieci i dorosłych na całodzienny rodzinny piknik teatralny połączony z  finałem trzeciej edycji konkursu na Najpiękniejszego Mola i Motyla Książkowego oraz ich Wielką Paradę. Wydarzenia te odbędą się w ogrodzie Biblioteki Głównej przy ul. Powroźniczej 2. Początek o godz. 11:00.

W programie pikniku prezentacje i warsztaty aktorów z Teatru Groteska, Teatru Otwartego TO i Teatru Ludowego; występy tancerek z Grupy Al.-Mara, odbędzie się również spotkanie autorskie z Niką Jaworowską-Duchlińską. O godz. 12.00 rozpocznie się rodzinna Wielka Parada Moli i Motyli z udziałem szczudlarzy i klaunów, a następnie zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody dla laureatów tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejszego mola i motyla książkowego.

Festiwal Czekolady w hali Cracovii

W ten weekend w hali Cracovii odbędzie się Festiwal Czekolady. Czekoladowe tabliczki, praliny i trufle czekają na wszystkich miłośników słodkości. W trakcie wydarzenia odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Dekoracji Tortów i Małych Form, gdzie pod okiem mistrzów zostaną wyłonione najlepsze prace cukierniczej sztuki. Start: godz. 10.00. Wstęp biletowany.

Rodzinny spacer literacki szlakiem Ludwika Jerzego Kerna

W sobotę o 11.00 rozpocznie się spacer literacki szlakiem Ludwika Jerzego Kerna. Przechadzka przypomni twórczość nieco zapomnianego dziś poety.

Wstęp na spacer jest darmowy, ale konieczna jest wcześniejsza rejestracja. Bezpłatną wejściówkę można pobrać TUTAJ.