Weekend w pigułce: Nowe wystawy na Wawelu i w hotelu Cracovia, Opera Rara, walentynkowy kiermasz

Wystawa "Andrzej Radwański. Mistrzostwo rysunku" na Wawelu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Koncerty, filmy, wystawy, spektakle. W ten weekend na brak kulturalnych propozycji nie można narzekać. Sprawdźcie, co dzieje się w mieście!

Karnawał z festiwalem Opera Rara

W sobotę, 12 lutego, startuje festiwal Opera Rara. Wydarzenia odbędą się w Sukiennicach, Cricotece, Filharmonii, Teatrze Słowackiego i MOCAK-u.

Od tego roku za organizację festiwalu odpowiada Capella Cracoviensis. W tegorocznym repertuarze znalazło się 14 wydarzeń, które będą się odbywały w różnych punktach miasta od 12 do 28 lutego.

Wystawa w hotelu Cracovia

„Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920-2020” to wystawa, która będzie prezentowana w hotelu Cracovia od 11 lutego do 29 maja. Ekspozycja ilustruje wybitne osiągnięcia wiedeńskiego budownictwa mieszkaniowego, które rozpatrywane są w kontekście przemian społecznych, zmieniających się potrzeb w zakresie mieszkań, urbanistyki, postępu technologicznego w budownictwie oraz architektury.

Wystawa otwarta będzie dla zwiedzających we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00-17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Walentynkowa potańcówka w Centrum Kultury Podgórza

Walentynkowa zabawa w Centrum Kultury Podgórza. Wieczór poprowadzą Marianna i Artur Witkowski.  W programie koncert piosenek o miłości „Śpiewam tylko dla ciebie”, walentynkowe dedykacje czy karaoke. Bilety w cenie 15 zł (normalny)/7 zł z kartą seniora.

Nowa wystawa na Wawelu

12 lutego, nową wystawę dla widzów otworzy Zamek Królewski na Wawelu. „Mistrzostwo rysunku. Andrzej Radwański (1711 – 1762)” to pokaz prac krakowskiego artysty, wykonanych głównie piórkiem lub pędzelkiem maczanym w czarnym, brązowym a niekiedy niebieskim tuszu.

Jego prace można podzielić można na kilka grup: początkowe i koncepcyjne, przygotowawcze i projektowe oraz kopie rycin czy studia dzieł innych autorów (m.in. rzeźb). Świadczy to o jego rozległym horyzoncie twórczym i otwartości na wzorce czerpane ze świata sztuki. Przykładem są tu powstałe w 1738 roku studia rysunkowe nad dekoracjami stiukowymi z kolegiaty akademickiej św. Anny w Krakowie.

„Chór sierot” w Teatrze KTO

11 lutego  Teatr KTO powróci z jednym ze swych najważniejszych tytułów ostatniego dziesięciolecia - „Chórem sierot” w reż. Jerzego Zonia. Początek spektaklu o godz. 19.00.

Spektakl „Chór sierot” to pozbawiona tekstu opowieść o samotności. Spektakl trwa dokładnie tyle, ile „III Symfonia” (zwana też „Symfonią Pieśni Żałosnych”) Henryka Mikołaja Góreckiego, która towarzyszy aktorom od początku do końca przedstawienia, wyznaczając rytm całej opowieści, czyli dokładnie 52 minuty i 6 sekund.

Walentynkowy Kiermasz Charytatywny

W sobotę, 12 lutego, w Galerii Bronowice odbędzie się Walentynkowy Kiermasz Charytatywny. Wydarzenie organizują wolontariusze Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Kiermasz będzie można odwiedzić w godzinach 9.00-21.00. Na odwiedzających będą czekać walentynkowe kartki, ceramiczne zawieszki, biżuteria czy magnesy.

(Po)wolna sobota w Pałacu Potockich

Czas na kolejną (po)wolną sobotę w Pałacu potockich. O godz. 9.00 rozpocznie się poranna joga prowadzona przez Zuzanne Grodowską. O godz. 11.00 odbędzie się rozmowa z Agą Szuścik, m.in. o życiu po raku i o znaczeniu sztuki w zdrowiu i chorobie. O godz. 14.00 w pałacu będą gościć Pat Guzik, Martyna Wilde i Karolina Zając, które opowiedzą o modzie i stylowych ubraniach. O 17.00 nadjedzie czas na kolejną dyskusję – tym razem z Pauliną Felicją Sidler, autorką książki „Po prostu spokój. Jak żyć po stoicku”. Sobota zakończy się warsztatami robienia świec z intencją prowadzonych przez Justynę Mazur (19.00).

Koncerty walentynkowe w Filharmonii

Z okazji Walentynek Filharmonia Krakowska organizuje trzy koncerty w atmosferze argentyńskiego tanga i muzyki gospel – w piątek 11 lutego o godz. 19.30 oraz w niedzielę 13 lutego o godz. 15 i 18.30.  Na hasło „Walentynki" podane w kasie lub podczas telefonicznej rezerwacji drugi bilet na każdy z walentynkowych koncertów zakupić można za 50% ceny.

Filmowe propozycje

Walentynki w kinie Agrafka potrwają cztery dni. Od 11 do 14 lutego kino zaprasza na specjalne pokazy przedpremierowe. W repertuarze „Matki równoległe” (piątek, 20.30), „Paryż, 13. Dzielnica” (sobota, 20.30), „Córka” (niedziela, 20.30) i „Piosenki o miłości” (poniedziałek, 20.30). Bilety w cenie 24 zł, 18 zł (ulgowy) i 15 zł (senior).

Kino Mikro zaprasza na Walentynkowy Maraton Przedpremierowy. W piątek widzowie będą mieli okazję zobaczyć filmy „Duch śniegów” (18.30), w sobotę „Najgorszy człowiek na świecie” (17.45), w niedzielę „Piosenki o miłości” (18.30), a w walentynkowy poniedziałek „Drive my car” (19.30).

Bagatela śpiewa

Teatr Bagatela zaprasza widzów na spektakl „Bagatela śpiewa”. To przedstawienie wypełnione pieśniami i monologami z Piwnicy pod Baranami, przebojami Marka Grechuty, Zbigniewa Wodeckiego i Andrzeja Zauchy. Najbliższe spektakle: 11, 12 i 13 lutego.

Rewia i kabaret w Teatrze Nowym Proxima

„La Folie. Retro Cabaret Show” to z kolei propozycja Teatru Nowego Proxima na Scenie Berlin. Klasyczny kabaret i sztuka rewiowa opanują scenę 13 lutego o godz. 18.00. Motywem przewodnim będą różne oblicza miłości. Widowisko nawiąże do historii kabaretów i rewii z początku XX wieku, takich jak Moulin Rouge, Ziegfield Follies czy Folies Bergère. Bilety w cenie 58-98 zł.

Walentynkowe zwiedzanie

Z okazji Walentynek, sporo propozycji przygotowało również Muzeum Narodowe. W weekend 12-13 lutego odbędzie się zwiedzanie z kuratorami i edukatorami w poszczególnych oddziałach instytucji.

W dniach wydarzenia obowiązuje akcja promocyjna „Dwa bilety w cenie jednego” na wystawy stałe i czasowe we wszystkich oddziałach MNK.

Liczba miejsc ograniczona, na wszystkie wydarzenia obowiązuje rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). W przypadku niewykupienia biletu do 15 minut przez wydarzeniem rezerwacja zostanie anulowana, bilet można ponownie wykupić na miejscu w kasie.

„Nadal jestem”. Janek Traczyk w klubie Zaścianek

W klubie Zaścianek przy ul. Rostafińskiego w niedzielę, 13 lutego, wystąpi Janek Traczyk. W trakcie koncertu zabrzmią utwory z debiutanckiej płyty artysty „Nadal jestem”. Początek o godz. 19.30, bilety w cenie 60-80 zł.

Andrzej Poniedzielski w NCK

W niedzielę Sceną Nowohuckiego Centrum Kultury zawładnie Andrzej Poniedzielski. Podczas koncertu zaprezentuje utwory z nowej płyty pt. „BA” wydanej w 2021 r. Na scenie artyście towarzyszyć będą muzycy: Piotr Górka, Paweł Jabłoński, Tomasz Piątek. Początek o godz. 18.00. Bilety w cenie 80 zł.