Weekend w pigułce: „Sen Nocy Letniej” w Starym Teatrze, Jacek Malczewski w MNK, nowa wystawa w Bunkrze Sztuki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nowe wystawy w Muzeum Narodowym i Bunkrze Sztuki, Wege Festiwal i jeździecka impreza w Tauron Arenie. Te i inne wydarzenia polecają się na weekend. Co jeszcze dzieje się w mieście? Sprawdźcie!

„Sen Nocy Letniej” w Starym Teatrze

18 lutego Stary Teatr zaprasza na premierę „Snu Nocy Letniej” w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego.

W przedstawieniu kreacja świata fantastycznego i jego bohaterów – Oberona, Tytanii i Puka – odbywa się za pośrednictwem technologii virtual reality. Igra ona z fizyczną przepaścią między aktorem a niestabilnie zakodowanym awatarem.

Więcej:

„Malczewski. Romantyczny” w Muzeum Narodowym

Od 18 lutego w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie można oglądać wystawę „Malczewski. Romantyczny”. Na wystawie prezentowanych jest ponad 170 prac artysty pochodzących ze zbiorów muzealnych i prywatnych kolekcji. Ekspozycję uzupełnią archiwalne zdjęcia Malczewskiego i literackie teksty korespondujące z dziełami artysty.

„To już nie jest męski świat” w Bunkrze Sztuki

Od 19 lutego Bunkier Sztuki zaprasza na nową wystawę „To już nie jest męski świat”. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Małgorzaty Markiewicz, które powstały w ciągu ostatnich dwóch dekad. Najstarsze pochodzą z czasu studiów na krakowskiej ASP.

Najnowsze, zrealizowane w ostatnich miesiącach, będą miały swoją premierę. Wszystkie dzieła mają wspólny mianownik: prezentują różne formy przeciwstawiania się męskiej dominacji, zarówno w sferze prywatnej, jak i publicznej.

Cavaliada w Tauron Arenie Kraków

W ten weekend w Tauron Arenie króluje Cavaliada. W jeździeckiej imprezie weźmie udział prawie 300 koni i zawodników z kilkunastu państw. Po raz pierwszy w ramach wydarzenia odbędzie się Finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

Wege Festival w Hali Cracovii

W najbliższy weekend Halę Cracovii opanuje Wege Festiwal. Na miejscu nie zabraknie pysznych stoisk z całej Polski. W menu bezmięsna kuchnia koreańska, wietnamska, japońska, turecka… Nie zabraknie roślinnych burgerów, hot dogów z warzywami czy wegańskich lodów.

Festiwal odbędzie się 19 I 20 lutego w godzinach 12.00 – 20.00. Wstęp wolny.

Kawa z klasyką. Chopin w wykonaniu Jana Lisieckiego

W niedzielę w księgarni Kurant odbędzie się spotkanie wprowadzające do najbliższego koncertu z cyklu ICE Classic. O Chopinie i Janie Lisieckim opowie Jakub Puchalski, krytyk i publicysta muzyczny zasiadający w jury International Classical Music Award. Ze zgromadzonymi porozmawia również Jan Lisiecki, który połączy się online z uczestnikami spotkania. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 20 lutego o godzinie 16.00. Wstęp bezpłatny.

„Cnoty niewieście” w Teatrze Stu

19 i 20 lutego Teatr Scena Stu przygotował premierę nowego spektaklu ‒ „Cnoty niewieście albo dziwki w majonezie wg Szewców Witkacego” w reż. Krzysztofa Jasińskiego.

To groteskowy wytwór szalonego umysłu Witkacego, a także jego ostatnie – i zdaniem wielu – najlepsze dzieło dramaturgiczne. Prowokacyjna satyra polityczna poruszająca problematykę uzależnienia od władzy, buntu przeciw systemowi, katastroficznego efektu domina kolejnych rewolucji – zapowiada premiere Teatr Stu.

Spektakle w Teatrze KTO

18 lutego Teatr KTO zaprasza na spektakl „Bezimienny/Nieznany” opowiada o przyczynach i okolicznościach, w których bezimienni bohaterowie podejmują decyzję o opuszczeniu swoich domów. Przedstawienie porusza aktualny dzisiaj temat migracji. Spektakl rozpocznie się o godz. 19.00.

19 lutego o godz. 19.00 na scenę teatru powraca „Atrament dla leworęcznych”, będący rodzajem teatralnej zabawy, podczas której czwórka aktorów o ponadnaturalnej wyobraźni odkrywa w prozaicznych, codziennych zdarzeniach nieograniczone pokłady słownego i sytuacyjnego komizmu.

Wystawa „Wiedeń buduje” w hotelu Cracovia

W hotelu Cracovia została otwarta wystawa „Wiedeń buduje. Budownictwo mieszkaniowe w Wiedniu w latach 1920 – 2020”. Wystawa jest czynna dla zwiedzających we wtorki, piątki, soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 17:00. Wstęp jest bezpłatny.

Ekspozycja ilustruje wybitne osiągnięcia wiedeńskiego budownictwa mieszkaniowego rozpatrywane są w kontekście przemian społecznych, zmieniających się potrzeb w zakresie mieszkań, urbanistyki, postępu technologicznego w budownictwie oraz architektury.

Dawid Kwiatkowski w Kwadracie

Dawid Kwiatkowski wyrusza w trasę koncertową, która będzie promować jego najnowszy, album. Podczas koncertów fani będą mogli usłyszeć takie hity jak „Bez Ciebie” czy „Proste”, ale również piosenki, które towarzyszą artyście od lat.

W piątek, 18 lutego, artysta wystąpi w Krakowie w Klubie Kwadrat. Więcej informacji tutaj.

Złota Era Hollywood w Filharmonii Krakowskiej

Wraz z największym przełomem w historii kinematografii, jakim było udźwiękowienie kina, muzyka filmowa stała się integralną częścią filmu.

Na potrzeby Hollywood zaczęli tworzyć wybitni kompozytor tacy jak Hanns Eisler, Franz Waxman, Erich Wolfgang Korngold, Miklós Rózsa, Dimitri Tiomkin, Max Steiner, David Raksin czy Bernard Hermann.

W piątek 18 lutego Filharmonia Krakowska zabierze słuchaczy w niezwykła muzyczną podróż do tamtych lat. Pod batutą Stefana Plewniaka zabrzmią suity z filmów takich jak “Casablanca”, “Przeminęło z wiatrem”, “Sokół morski” oraz “Książę I żebrak”. Bilety w cenie 50 – 60 zł. Początek koncertu o godz. 19.30.

News will be here