Weekend w pigułce: Szaleństwo na łyżwach, wspólne kolędowanie, noworoczne koncerty

fot. Krzysztof Kalinowski

Koncerty pełne pięknych kolęd, szaleństwo na lodzie, propozycje wystaw, które warto odwiedzić, czy filmowe seanse. To tylko niektóre propozycje na spędzenie kolejnego styczniowego weekendu.

Koncerty Akademii Muzycznej

W weekend 8-9 stycznia Akademia Muzyczna zaprasza na koncerty, które odbędą się w Sali koncertowej przy ul. św. Tomasza 43. Wydarzenia odbędą się w ramach jubileuszu 50-lecia Katedry Kameralistyki. W sobotę o 16.00 zaplanowano recital w wykonaniu Justyny Danczowskiej (fortepian) i Bartosza Koziaka (wiolonczela). W repertuarze utwory Franza Schuberta i Roberta Schumanna.

W niedzielę Akademia Muzyczna zaprasza do Auli Florianka, gdzie odbędzie się koncertowy mini maraton, podczas którego zabrzmi twórczość fortepianowa Aleksandra Skriabina. Początek o godz. 16.00.

Wstęp na koncerty jest wolny.

Czas na łyżwy

Na łyżwy marsz! W Krakowie jest kilka miejsc, w których można się poślizgać i aktywnie pędzić czas. Lodowiska powstały przy Nowohuckim Centrum Kultury, Tauron Arenie Kraków czy w parku Jordana. Wybrać na łyżwy można się również na lodowisko Cracovii przy ul. Siedleckiego 7.

Teatr KTO rozpoczyna Nowy Rok z Artim Grabowskim

8 stycznia krakowska publiczność będzie mogła jednorazowo zobaczyć szeroko nagradzany monodram „Kamica 79” w reż. Artiego Grabowskiego, z rolą Marty Grygier. Kamień węgielny, filozoficzny, celtycki, milowy, świętego Szczepana, głaz Syzyfa... Kamienie fascynują̨ ludzi od zarania dziejów. Budzą̨ lęk, przewyższając swą trwałością̨ kruchą egzystencję ludzką. Dawniej sądzono, że pod ich materialną postacią̨ kryje się̨ coś wyższego, tajemniczego. Jak jest teraz? Czy wciąż mogą̨ budzić emocje i fascynować? Czy potrafią̨ ożywić wyobraźnię? Odpowiedzi na te pytania z pewnością̨ można znaleźć w spektaklu „Kamica 79”. Spektakl można zobaczyć 8 stycznia o godz. 19.00 w Teatrze KTO.

Noworoczne balety w Filharmonii Krakowskiej

Muzyczne przywitanie roku w Filharmonii Krakowskiej. Sinfonietta Cracovia zaprasza na koncert, podczas którego zabrzmią dźwięki z „Dziadka do orzechów” Czajkowskiego i „Pucinelli” Strawińskiego. Koncert odbędzie się w piątek, 7 stycznia, o godz. 19.00.

8 stycznia Filharmonia zaprasza na recital pieśni. W kameralnym programie Joanny Freszel i Bartłomieja Kominka zagoszczą kolędy sprzed 400 lat, opracowane przez Witolda Lutosławskiego czy Feliksa Nowowiejskiego. Program koncertu uzupełnią pieśni Ludomira Różyckiego, Grażyny Bacewicz i Siergieja Rachmaninowa. Szczegóły na stronie Filharmonii.Pieśni duszy w Piwnicy pod Baranami

Beata Czernecka to artystka związana z Krakowem. Już w piątek wieczorem (godz. 20.00) będzie można posłuchać piosenek żydowskich w jej wykonaniu. Zol zajn, czyli „pieśni duszy”, to utwory, których teksty zostały zaczerpnięte ze współczesnej poezji i starych pieśni ludowych. Szczegóły na stronie Piwnicy pod Baranami.

Noworoczne pokazy filmowe w kinie Agrafka

Kino Agrafka (Krowoderska 8) zaprasza na noworoczne pokazy filmowe. Film „Matki równoległe” (reż. P. Almodovar) widzowie będą mieli okazję zobaczyć w piątek o 18.00, w sobotę i niedzielę o 15.30. W repertuarze również film „Córka” w reż. M. Gyllenhaal, którego pokaz odbędzie się w sobotę o 20.30.

Seanse w Kinie pod Baranami

Kino pod Baranami również serwuje wyborne filmowe menu. Od piątku do niedzieli na dużym ekranie można zobaczyć m.in. „Dom Gucci”, „Licorice Pizza”, „Lamb”, „Matrix Zmartwychwstania” czy „Hiszpański romans”. Repertuar dostępny tutaj.

Bajkowy Ogród Świateł

„Królewna Śnieżka” to jedna z największych wystaw świetlnych w Polsce. Na całość widowiska składa się niemal 30 instalacji świetlnych, takich jak np. domek krasnoludków w postaci 12-metrowego tunelu świetlnego, kopalnia brylantów i diamentów oraz wiele atrakcji multimedialnych, takich jak np. choinka multimedialna stworzona z 30 tys. świateł led, a także cieszące się dużą popularnością pokazy laserowe.

Noworoczne zwiedzanie muzeów

Wyspiański na wyciągnięcie ręki, wystawa fotografii w zabytkowej Zbrojowni czy nowa wystawa w Pałacu Krzysztofory. Grudzień w Krakowie obfitował w otwarcie nowych wystaw. Polecamy kilka miejsc, które warto odwiedzić w najbliższych dniach. To m.in. Muzeum Wyspiańskiego, galeria designu i architektury w Kamienicy Szołayskich, Zbrojownia, w której mieści się główna siedziba Muzeum Fotografii, czy Klinika Zabawek na Wesołej.

Więcej:

Najpiękniejsze kolędy w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej

9 stycznia o 18.00 na scenie Filharmonii Krakowskiej wystąpi Chór Filharmonii Narodowej. Przy Zwierzynieckiej zabrzmią tradycyjne kolędy i pastorałki, ale i bożonarodzeniowe utwory z innych krajów. Szczegóły dostępne tutaj.

Finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” w MCKMiędzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na finisaż wystawy „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”.  W niedzielę 9 stycznia odbędzie się oprowadzanie w języku polskim z tłumaczeniem na PJM, oprowadzanie w języku polskim i warsztaty z audiodeskrypcją. Od 11.00 do 12.00 potrwa głośna godzina dla rodzin z dziećmi „Hultaj z nami na wystawie”. Można biegać po salach i głośno pytać. Przez cały dzień bilet do Galerii MCK kosztuje 5 zł.

Bożonarodzeniowy salon w Pałacu Sztuki

Pałac Sztuki przy pl. Szczepańskim zaprasza na Bożonarodzeniowy Salon ZPAP OK. Wydarzenie stanowi doroczną formę podsumowania działalności artystycznej krakowskich twórców i w tym roku zbiega się z obchodami 110 lat istnienia Związku Polskich Artystów Plastyków.

W Pałacu Sztuki pokazano 234 prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne i rysunkowe. Wystawa czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00–19.00, a w sobotę i niedzielę w godz. 10.00–19.00.

Rhythm for Refugees. Koncert charytatywny w Klubie Strefa

Klub Strefa zaprasza na koncert charytatywny Rhythm for Refugees. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 8 stycznia o godz. 19.30. Podczas koncertu wystąpią lokalni artyści z Polski. Pieniądze zebrane podczas koncertu zostaną przekazane na pomoc osobom pracującym na rzecz uchodźców przy granicy polsko-białoruskiej. Bilety będzie można kupić na miejscu (35 zł).

Wieczór kolęd w kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego

8 stycznia o godz. 19.00 organizatorzy cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! zapraszają na wieczór kolęd w Kościele pw. Maksymiliana Marii Kolbego na os. Tysiąclecia 86. Wystąpią: soliści Magda Niedbała-Solarz i Piotr Kwinta, Chór Gaudium, Bocheński Chór Kameralny Salt Singers, Chór Dominanta, Krakowska Młoda Filharmonia pod batutą Tomasza Chmiela. Dodatkowo podczas koncertu odbędzie się kwesta na rzecz Hospicjum Św. Łazarza. Koncert poprowadzi Lidia Jazgar.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki, które można odebrać w Dziale Imprez i Promocji Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta (os. Centrum A 6a) od 3 stycznia.

Kolędowo w Kinie Kijów

8 stycznia o 19.00 w Kinie Kijów zagra Zakopower. Zabrzmią kolędy zarówno w tradycyjnym, góralskim, akustycznym wykonaniu, jak i w nowoczesnej aranżacji. W repertuarze m.in. „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem” i tradycyjne podhalańskie kolędy. Więcej informacji tutaj.

Kolędy świata w bazylice oo. Jezuitów

W sobotę 8 stycznia w bazylice oo. Jezuitów odbędzie się organowy koncert bożonarodzeniowy „Kolędy świata”. Utwory wykona Dariusz Bąkowski-Kois z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. Zabrzmią m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Dnia jednego o północy” czy „Powiedzcie, pasterze mili”.

comments powered by Disqus